Sposób obliczania emerytury przy przejściu z NŚK na emeryture powszechną
Dzień dobry.
Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób ustala się kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne. Czy ta kwota jest waloryzowana tak, jak kapitał początkowy ? Czy emerytura może być niższa, niż NŚK ?
1. Składki na ubezpieczenie emerytalne
Stopa procentowe składek na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 % podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Chodzi tutaj w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Składki są obliczane i opłacane miesięcznie przez płatnika składek (pracodawcę). Ustalone składki są zapisywane na indywidulanych kontach ubezpieczonych, które są prowadzone w ZUS.
2. Waloryzacja składek
Wszystkie kwoty, zapisane na koncie ubezpieczonego podlegają tym samym waloryzacjom. Zatem zarówno składki jak i kapitał początkowy są waloryzowane.
3. Wysokość emerytury
W przypadku osób, które przechodzą na emeryturę po nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym, wysokość emerytury powszechnej zostanie obliczona na nowo.
Do ustalenia podstawy obliczenia emerytury uwzględnimy:
- zwaloryzowany kapitał początkowy,
- zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zaczniemy wypłacać emeryturę,
- w przypadku osób, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – zwaloryzowane środki, które są zapisane na subkoncie ubezpieczonego w ZUS (w tym również przeniesione z OFE).
Warto dodać, że pobrane nauczycielskie świadczenia kompensacyjne nie pomniejszają podstawy wyliczenia emerytury powszechnej. Do obliczenia emerytury powszechnej uwzględnimy wszystkie aktualne waloryzacje składek i kapitału początkowego.
Podstawę obliczenia emerytury podzielimy przez średnie dalsze trwanie życia, obowiązujące w dacie złożenia wniosku o emeryturę.
Bez znajomości szczegółów konkretnej sprawy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy emerytura będzie wyższa, czy niższa niż pobierane wcześniej nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, ponieważ do obliczeń tych dwóch rodzajów świadczeń są przyjmowane inne parametry – np. średnie dalsze trwanie życia, waloryzacje składek i kapitału początkowego, subkonto.
Zachęcam Panią do skorzystania z możliwości wyliczenia prognozowanej emerytury – mogą to zrobić nasi doradcy emerytalni w każdej jednostce ZUS, na Sali Obsługi Klientów.
Aby skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, wystarczy zgłosić się w najbliższej jednostce ZUS.
Z doradcą emerytalnym można także porozmawiać podczas e-wizyty – czyli wideorozmowy. E-wizyta to wygodna, bezpieczna forma kontaktu z ZUS za pośrednictwem internetu. Więcej o e-wizytach
w ZUS tutaj: https://www.zus.pl/e-wizyta. Podczas wizyty w ZUS, czy to w formie tradycyjnej, czy też on-line, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, reszta danych, potrzebnych do wyliczenia prognozowanej wysokości świadczenia jest na koncie ubezpieczonego.
Prognozowaną wysokość świadczenia można sobie także wyliczyć samodzielnie, korzystając
z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wystarczy posiadać profil na PUE. Informacje o tym,
w jaki sposób można założyć profil na PUE, dostępne są tutaj: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/informacje-dotyczace-pue.
Anna Sobańska-Waćko
16 listopada 2023, 09:24