Emerytura pomostowa dla nauczycieli szkół specjalnych
Czy nauczyciele szkoły specjalnej mogą skorzystać z emerytury pomostowej w 2024 r po przepracowaniu 36 lat w szkole w tym 32 w szkole specjalnej
Emerytury pomostowe przysługują osobom, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub pracę o szczególnym charakterze.
Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Aktualne wykazy prac, uprawniających do emerytury pomostowej są zawarte w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych.
Nie każda praca nauczycielska uprawnia do emerytury pomostowej. Aby skorzystać z tego świadczenia, należy udokumentować pracę w charakterze nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich) – załącznik nr 2 ustawy pomostowej pkt. 21.
Obecnie, aby uzyskać emeryturę pomostową, należy spełnić łącznie wszystkie poniższe warunki:
- ukończy co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
- udowodni co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- ma co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac.
1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. Dzięki nim z tego świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (opisane w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych) po 1 stycznia 1999 r.
Nowelizacja do ustawy o emeryturach pomostowych, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. nie wprowadza zmian do załącznika nr 2.
Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, czy dana osoba spełnia warunki do danego świadczenia, konieczna jest analiza dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem o świadczenie.
Anna Sobańska-Waćko
20 września 2023, 07:59