Przejście z NŚK na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego
W lipcu b. r. przeszłam z nśk na emeryturę powszechną i otrzymałam ją w mniejszej wysokości niż owo świadczenie. Proszę o informację, dlaczego do podstawy obliczenia emerytury nie zaliczono mi kwoty składek z mojego subkonta, przez co ta emerytura jest znacznie niższa? Naliczono mi emeryturę kapitałowa. Nie rozumiem jednak, dlaczego utraciłam cześć swoich dochodów?
Z podanych przez Panią informacji wynika, że z chwilą ukończenia powszechnego wieku emerytalnego ustalono Pani prawo do powszechnej emerytury z FUS (I filar) oraz do okresowej emerytury kapitałowej (II filar).
Kobiety nabywają prawo do okresowej emerytury kapitałowej po przyznaniu emerytury z FUS z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego. Dzieje się tak wtedy, kiedy kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przyznana zostanie emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Jeżeli kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie jest niższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego, wówczas środki te uwzględniane są przy ustalaniu wysokości emerytury z FUS.
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje do dnia poprzedzającego 65 urodziny.
Innymi słowy, do ukończenia 65 lat emerytura kobiety składa się z dwóch części – emerytury z I filaru (z konta ubezpieczonego) i okresowej emerytury kapitałowej, z II filaru (z subkonta).
Z chwilą ukończenia 65 lat ZUS z urzędu na nowo ustali docelową emeryturę z I filaru. Do jej obliczenia weźmiemy pod uwagę:
- składki na ubezpieczenie emerytalne, zapisane na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje emerytura w nowej wysokości, przy uwzględnieniu ich waloryzacji,
- zwaloryzowany kapitał początkowy,
- zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie, jakie pozostały po odjęciu wypłaconych emerytur kapitałowych.
Zwaloryzowane kwoty zsumujemy i otrzymamy podstawę do obliczenia emerytury. Podzielimy ją przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku 65 lat. Uzyskany wynik będzie nową kwotą ostatecznej emerytury z I filaru. Nie może być ona niższa niż suma wcześniej pobieranej emerytury powszechnej i okresowej emerytury kapitałowej.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do wysokości otrzymywanych świadczeń, proponuję zwrócić się o wyjaśnienie do właściwej jednostki ZUS, która obsługuje Pani sprawę.
Anna Sobańska-Waćko
31 sierpnia 2023, 14:57