Nauczycielska emerytura
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu przepisów odnośnie emerytury nauczycielskiej. Mam 60 lat i mogłabym odejść na emeryturę z dniem 1 września 2023 r. Mam jednak możliwość popracować jeszcze przez 2 lata i chciałabym z tego skorzystać. Mam prawo i spełniam warunki do emerytury z rekompensatą. Czy po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących przejścia nauczycieli na wcześniejsze emerytury będzie mi się ta rekompensata należała czy już nie.? Czy może lepiej w tym roku przejść na emeryturę? Co będzie dla mnie korzystniejsze.? Bardzo dziękuję za informacje.
Ustawa wprowadzająca zmiany do Karty nauczyciela, mn. in. w zakresie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli została uchwalona przez Parlament i została przekazana do Prezydenta. Dopiero z chwilą podpisania jej przez Prezydenta wejdzie w życie, przy czym przepisy dot. wcześniejszych emerytur dla nauczycieli wejdą w życie od 1 września 2024 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje zadania nałożone obowiązującymi przepisami prawnymi – ustawami oraz aktami wykonawczymi do ustaw, np. rozporządzeniami. Możemy zatem udzielać informacji wyłącznie w zakresie aktualnie obowiązującego stanu prawnego. Nie udzielamy informacji dotyczących przyszłości.
Zgodnie zatem z aktualnie obowiązującymi przepisami, rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.
Rekompensata przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która spełnia następujące warunki:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpi z wnioskiem o emeryturę powszechną.
Jeśli spełni Pani określone powyżej warunki, to otrzyma Pani rekompensatę.
Dodam także, że stwierdzenie, czy dana osoba może skorzystać z jakiegoś świadczenia jest możliwe wyłącznie na podstawie analizy dokumentów. Dopiero złożony wniosek o świadczenie wraz z niezbędnymi dokumentami jest podstawą do analizy sprawy i wiążących ustaleń.
Jeśli chce Pani mieć pewność, czy przysługuje Pani prawo do rekompensaty, to zachęcam do złożenia wniosku o emeryturę.
Wniosek o emeryturę może Pani złożyć będąc w trakcie stosunku pracy – rozwiązanie umowy o pracę jest warunkiem podjęcia wypłaty emerytury, a nie ustalenia jej prawa. ZUS rozpatrzy wniosek, ustali na podstawie przedłożonych dokumentów, czy spełnia Pani warunki do rekompensaty, jeśli tak, to uwzględni ją w obliczeniu wysokości emerytury. Po rozpatrzeniu wniosku ZUS wyda stosowną decyzję o przyznaniu prawa do emerytury, i zwiesi jej wypłatę do czasu rozwiązania stosunku pracy. Z chwilą rozwiązania tego stosunku i dostarczenia świadectwa pracy wysokość emerytury zostanie przeliczona, zgodnie z przepisami, jakie będą wówczas obowiązywały.
Udzielenie wiążącej informacji, czy za 2 lata (w 2025 roku) – w świetle obowiązujących wówczas przepisów -będzie Pani przysługiwała rekompensata, będzie możliwe wyłącznie po rozpatrzeniu wniosku złożonego w 2025 r.
Anna Sobańska-Waćko
4 sierpnia 2023, 13:55