Świadczenie kompensacyjne
Od 1 listopada 1990 r. do 31 sierpnia 2015r. pracowałam w szkole samorządowej na karcie nauczyciela. Od 1 września 2015r. do chwili obecnej pracuję w szkole , gdzie organem prowadzącym szkołę jest stowarzyszenie. Pracuję na kodeksie pracy. Czy wobec tego mogę ubiegać się o świadczenie kompensacyjne?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje kobiecie, jeśli spełni łącznie następujące warunki:
o ma co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
o rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach,
o ukończy określony wiek, czyli:
co najmniej 55 lat – do końca 2024 r.,
co najmniej 56 lat – w latach 2025-2026,
co najmniej 57 lat – w latach 2027-2028,
co najmniej 58 lat – w latach 2029-2030,
co najmniej 59 lat – w latach 2031-2032.
O nauczycielskie świadczenie kompensacyjne może ubiegać się osoba, jeśli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku pracowała jako nauczyciel, wychowawca lub inny pedagog, w następujących placówkach:
- publicznych i niepublicznych przedszkolach,
- szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
- publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
- placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203), czyli:
o młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
o młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
o specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
o specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnej organizacji nauki oraz szczególnych metod pracy i wychowania,
o ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, które umożliwiają:
dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, które są organizowane na podstawie odrębnych przepisów,
dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną jest niepełnosprawność intelektualna, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
o placówki, które zapewniają uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.
Nie ma tutaj znaczenia, czy zawarta umowa jest oparta na Karcie Nauczyciela czy na Kodeksie Pracy. Istotny jest wykonywany zawód oraz charakter danej placówki.
W Pani konkretnym przypadku ważne są zatem następujące kwestie:
- czy obecnie wykonuje Pani pracę nauczyciela,
- czy placówka, w której Pani obecnie pracuje należy do w/w podmiotów.
Aby ustalić, czy spełnia Pani warunki do nabycia prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, konieczna jest analiza dokumentacji, z której wynika m.in. rodzaj wykonywanej pracy, specyfika zakładu pracy. Jednoznaczna ocena danej placówki oraz charakteru danej pracy jest możliwa wyłącznie na podstawie analizy dokumentów, złożonych wraz z wnioskiem o świadczenie.
Anna Sobańska-Waćko
13 czerwca 2023, 14:34