moment przejścia na emeryturę nauczyciela
Czy nauczycielka urodzona 14 czerwca, odchodząca na emeryturę w wieku 67 l. zyskuje jeżeli rozwiąże umowę za porozumieniem stron z początkiem września, a nie z końcem sierpnia np.29, 30 sierpnia. Czytam sprzeczne informacje.
Jeśli Pani pytanie dotyczy kwestii związanych z datą przyznania emerytury, obliczenia jej wysokości i wypłaty, to poniżej przedstawiam kilka informacji w tych tematach.
Data przyznania emerytury i jej wypłaty zależy od kilku czynników, w tym od daty osiągnięcia wieku emerytalnego, daty złożenia wniosku, daty rozwiązania stosunku pracy, daty dostarczenia świadectwa pracy.
Emeryturę powszechną przyznajemy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o emeryturę, jednak nie wcześniej niż od dnia w którym wnioskodawca ukończy powszechny wiek emerytalny. Podjęcie wypłaty emerytury jest uzależnione od spełnienia warunku rozwiązania stosunku pracy.
Spełnia Pani już warunek powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet), zatem jeśli złoży Pani wniosek o emeryturę w sierpniu i także w sierpniu dostarczy Pani świadectwo pracy, to ZUS przyzna emeryturę od sierpnia. W Pani przypadku (wcześniej ukończony wiek emerytalny) emerytura będzie przysługiwała za cały sierpień.
Jeśli natomiast dostarczy Pani świadectwo pracy we wrześniu, to wypłacimy emeryturę od września.
Jeśli chodzi o wysokość emerytury, to im dłużej pozostajemy w zatrudnieniu, tym emerytura jest wyższa, ponieważ zapisywane są kolejne składki i skraca się tzw. średnie dalsze trwanie życia.
Zachęcam Panią do kontaktu z naszymi doradcami emerytalnymi, dostępnymi w każdej jednostce ZUS. Doradca przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczy prognozowaną wysokość emerytury w różnych wariantach, w zależności od daty złożenia wniosku. Prognozowana emerytura jest wyliczana na podstawie danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
Aby skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, wystarczy zgłosić się w najbliższej jednostce ZUS. Z doradcą emerytalnym można także porozmawiać podczas e-wizyty – czyli wideorozmowy. E-wizyta to wygodna, bezpieczna forma kontaktu z ZUS za pośrednictwem internetu. Więcej informacji o e-wizytach w ZUS znajdzie Pani na stronie internetowej: www.zus.pl
Prognozowaną wysokość świadczenia można sobie także wyliczyć samodzielnie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wystarczy posiadać profil na PUE. Informacje o tym, w jaki sposób można założyć profil na PUE, dostępne są tutaj: Platforma Usług Elektronicznych ZUS.
Jeśli natomiast Pani pytanie dotyczy świadczeń wynikających ze stosunku pracy – to w tym zakresie zachęcam do kontaktu z pracodawcą, ponieważ te kwestie nie leżą w gestii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Anna Sobańska-Waćko
12 czerwca 2023, 10:16