tabela dalszego trwania życia
Od września 2023 przechodzę w wieku 56 lat na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Spełniam wszystkie warunki. Czy przy ustalaniu wysokości tego świadczenia, ZUS weźmie pod uwagę fakt, że prawo do przejścia na NSK uzyskałam już w czerwcu 2022 roku (55 lat) i wtedy obowiązywała stara tablica średniego dalszego trwania życia – korzystniejsza dla mnie (wtedy było 238,9 miesięcy, a obecnie mam 254,3 miesiące).
Czy ZUS zgodnie z art. 26 ust. 6 Ustawy o rentach i emeryturach, sam określi korzystniejszą dla mnie wysokość NSK czy też ja sama muszę złożyć wniosek do ZUS o zastosowanie tablicy, która obowiązywała w 2022 roku?
Przepis art. 26 ust. 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który mówi o możliwości zastosowania korzystniejszej wartości średniego dalszego trwania życia, dotyczy wyłącznie emerytur.
Co do zasady, przy obliczaniu emerytury powszechnej korzystamy z tablicy trwania życia, która obowiązuje w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek, opisany w art. 26 ust 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis ten dotyczy tych osób, które decydują się na wydłużenie aktywności zawodowej. Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny przed zgłoszeniem wniosku i obowiązywała wtedy inna tablica trwania życia, ma prawo do skorzystania z wariantowania tablicy średniego dalszego trwania życia. To oznacza, że przy obliczaniu wysokości emerytury w takim przypadku weźmiemy pod uwagę tą tablicę, która będzie korzystniejsza. Przytoczony przepis ma zastosowanie wyłącznie do emerytur.
Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego obliczymy poprzez podzielenie kwoty (podstawy), od jakiej obliczamy emeryturę, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, obowiązujące w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie. W przypadku nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nie ma możliwości wyboru innej tablicy dalszego trwania życia.
Anna Sobańska-Waćko
12 czerwca 2023, 10:13