Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Dzień dobry, jestem nauczycielką, która 20.08 2022 roku osiągnęła 30 lat stażu i 27 lat i 7 miesiące pracy przy tablicy.
Od 1 września 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia.
Od 1 września 2022 do 30 czerwca 2023 przebywam na urlopie bezpłatnym.
Mój pogarszający się stan zdrowia utrudnia mi powrót do pracy w szkole.
Chciałabym prosić o pomoc i odpowiedź związaną z możliwością otrzymania świadczenia kompensacyjnego w roku 2027 ( 23 czerwca 2027 będę miała 57 lat ).
Gdybym nie mogła już podjąć pracy, to czy na dzień dzisiejszy spełniam warunki do uzyskania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego?
Dzisiaj tj. 4 kwietnia 2023 roku szukałam informacji na temat, jakie warunki muszę spełnić, aby uzyskać świadczenie kompensacyjne.
Weszłam na stronę – Metis.pl.
Przeczytałam kilka pytań i odpowiedzi eksperta Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.
Jedną z ekspertek była pani Anna Sobańska-Waćko, która 7 marca 2023 roku odpowiadając na pytanie nauczycielki o świadczenie kompensacyjne stwierdziła, że konieczna jest analiza dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem - tylko na tej podstawie można ustalić, czy poszczególne warunki są spełnione.
Zaproponowała złożenie wniosku o świadczenie, załączenie do wniosku wszystkich niezbędnych dokumentów, które ZUS przeanalizuje i wyda stosowną decyzję, w której określi, które warunki są spełnione, a które nie.
W oddziale ZUSu byłam w maju 2022 roku i uzyskałam odpowiedź, że pracownicy ZUS-u od jakiegoś czasu nie wydają decyzji (czy warunki na podstawie, których może nauczyciel może przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne są spełnione czy nie) osobom, które w danym momencie nie kwalifikują się do uzyskania świadczenia. Przypominam, że rok w którym mogę uzyskać świadczenie to 2027.
W jaki sposób uzyskać informacje o tym czy spełniam warunki czy nie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nauczyciel otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
- ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie,
- udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć,
- rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie posiada żadnego innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Warunek posiadania 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych należy spełnić najpóźniej do dnia rozwiązania stosunku pracy nauczycielskiej.
Jednym z warunków jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jest udokumentowanie co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych – w całej karierze zawodowej. Należy pamiętać o tym, że do ustalania wymaganego stażu 30 lat okresy nieskładkowe uwzględnimy tylko w wymiarze, który nie przekracza 1/3 udowodnionych okresów składkowych, przebytych w całym okresie aktywności zawodowej.
Szczegółowy katalog okresów składkowych i nieskładkowych można znaleźć na stronie internetowej ZUS: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/okresy-uwzgledniane-przy-ustalaniu-prawa-do-emerytury-i-renty-i-obliczaniu-wysokosci-tych-swiadczen
Natomiast do wymaganego stażu 20 lat pracy nauczycielskiej nie wliczamy następujących okresów:
- okresów niezdolności do pracy, za które wypłacono wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- okresów, za które wypłacono zasiłek opiekuńczy lub macierzyński,
- okresów niewykonywania pracy, za które wypłacono – na podstawie Karty Nauczyciela:
- wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby,
- wynagrodzenie w czasie urlopu macierzyńskiego – za okres od 15 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r.,
- urlopu dla poratowania zdrowia,
- urlopu szkoleniowego,
- urlopu na dalsze kształcenie się,
- okresów pozostawania w stanie nieczynnym,
- urlopu wychowawczego,
- urlopu bezpłatnego,
- służby wojskowej.
Aby ustalić, czy dana osoba spełnia warunki stażowe, konieczna jest analiza dokumentacji i zbadanie poszczególnych okresów w całej karierze zawodowej, ponieważ nie wszystkie mogą zostać zaliczone. Jest to możliwe wyłącznie podczas rozpatrywania wniosku o świadczenie. Na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku ZUS powinien przeanalizować sprawę, zbadać wszystkie warunki (w tym także staż) i wydać stosowną decyzję, w której określi które warunki są spełnione, a które nie. Wyłącznie decyzja organu rentowego jest dokumentem wiążącym, w którym ZUS stwierdza spełnienie warunków do świadczeń. Proponuję zatem wystąpić z wnioskiem o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty i poczekać na decyzję.
Anna Sobańska-Waćko
7 kwietnia 2023, 09:55