NŚK
Dzień dobry. Ostatnim warunkiem jaki trzeba spełnić, aby przejść na NŚK jest rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek. Czy na świadectwie pracy powinien być zapis, że stosunek pracy ustał: Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ?
Czy należy się powołać na inny przepis?
Chciałbym podać konkretny przepis w Kadrach, który musi być podany na świadectwie pracy, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje na mój wniosek.
Dziękuję za odpowiedź.
Jednym z warunków uzyskania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela. Przy czym nie ma znaczenia, czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło za porozumieniem stron, czy za wypowiedzeniem – ważne jest, aby to nauczyciel wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy. Istotne jest, aby w świadectwie pracy znalazła się informacja o tym, z czyjej inicjatywy doszło do rozwiązania stosunku pracy. Bez tej informacji ZUS nie będzie mógł stwierdzić, że warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela został spełniony.
Przywołane przez Pana przepisy Karty Nauczyciela mówią o tym, że stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela, rozwiązanie to następuje z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia. Może się Pan zatem powołać na te przepisy w swoim wniosku o rozwiązanie stosunku pracy.
Sporządzenie świadectwa pracy leży w kompetencji pracodawcy, który odpowiada za jego prawidłowe sporządzenie. Pracodawca określa w świadectwie pracy m.in. tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy. Szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania określa Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2020r. poz. 1862).
Anna Sobańska-Waćko
27 marca 2023, 22:24