Praca na NŚK
Dzień dobry,
Czy obowiązują już przepisy mówiące o tym , że nauczyciele przebywający na świadczeniu kompensacyjnym mogą podjąć pracę na umowę w szkole, w której uczą się dzieci ukraińskie. Jeśli tak, to jaki jest limit zarobków, aby nie zmniejszyć pobieranego świadczenia ?
Elżbieta
Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. zmiany w zasadach zawieszana nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Przepisy te są już obowiązujące.
Zgodnie z tą nowelizacją:
od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej na stanowisku pomocy nauczyciela,
do dnia 31 sierpnia 2023 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej, na stanowisku:
1. nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
2. nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy.
Nowelizacja oznacza, że w przypadku podjęcia w/w zatrudnienia, świadczenie nie zostanie automatycznie zawieszone, tylko będzie podlegało ogólnym zasadom zawieszalności ze względu na uzyskany przychód.
Zgodnie z ogólnymi zasadami zawieszalności, jeśli w trakcie pobieranego świadczenia nauczycielskiego dodatkowy miesięczny przychód:
- nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będziemy wypłacać świadczenie w pełnej wysokości,
- wyniesie ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty – zmniejszymy świadczenie,
- przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesimy wypłatę świadczenia.
Przychód to inaczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czyli kwota, od której są obliczane te składki, np. wynagrodzenie brutto.
Kwoty miesięcznego przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń zmieniają się co kwartał. Informacje o aktualnie obowiązujących kwotach są publikowane na stronie internetowej Zakładu https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kwoty-najnizszych-swiadczen-emerytalno-rentowych.
Świadczeniobiorca, który podejmuje dodatkową aktywność zarobkową powinien o tym fakcie poinformować Zakład, podając planowaną kwotę dodatkowego miesięcznego przychodu. Na tej podstawie wydamy stosowną decyzję – np. jeśli zadeklarowana kwota będzie się mieściła pomiędzy 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia, to wydamy decyzję o zmniejszeniu świadczenia.
Ostatecznie świadczenie rozliczymy po zakończeniu roku kalendarzowego, po złożeniu przez świadczeniobiorcę zaświadczenia o wysokości przychodu za ubiegły rok. Takie zaświadczenie, wydane przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę) należy dostarczyć do ZUS końca lutego.
Na podstawie takiego zaświadczenia Zakład dokona rozliczenia (miesięcznego lub rocznego) i ustali, czy wypłacono świadczenie w prawidłowej wysokości.
Anna Sobańska-Waćko
8 marca 2023, 10:19