Emerytura
Dzień dobry. Chciałbym uzyskać informację na temat warunków przejścia na emeryturę. Mając 61 lat jestem nadal czynna zawodowo i nie składałam wniosku o emeryturę. Chcę pracować jeszcze ok 2 lat. Czy korzystnym jest składać teraz wniosek o emeryturę i mieć ją zawieszoną, czy po prostu pracować dalej? Jeżeli będę miała przyznaną i zawieszoną emeryturę, to co będzie z moimi składkami emerytalnymi po jej przyznaniu?
Warunkiem uzyskania prawa do emerytury powszechnej jest ukończenie wieku emerytalnego. Natomiast aby emerytura została wypłacona, konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy. W przypadku, gdy nie rozwiąże Pani stosunku pracy, przyznamy prawo do emerytury, obliczymy jej wysokość i ją zawiesimy. Emerytura zostanie obliczona na nowo w chwili kiedy dostarczy Pani świadectwo pracy.
Dodam, że świadczenia przyznane do 28 lutego 2023 r. podlegają waloryzacji, jeśli są pobierane. Samo ustalenie prawa do emerytury w lutym i jej zawieszenie z powodu kontynuacji zatrudnienia nie przekłada się automatycznie na waloryzację tej emerytury. Jej wysokość zostanie ostatecznie obliczona w momencie złożenia w ZUS wniosku o podjęcie wypłaty wraz z świadectwem pracy. Wówczas emerytura zostanie obliczona na nowo, z uwzględnieniem wszystkich składek zapisanych na koncie ubezpieczonego, także tych, które wpłyną po dacie przyznania prawa do emerytury, a także z zastosowaniem aktualnych waloryzacji składek.
Zachęcam Panią do kontaktu z naszymi doradcami emerytalnymi, którzy są dostępni w każdej placówce ZUS. Doradca wyjaśni Pani wątpliwości, wyliczy także prognozowaną wysokość emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego. Z doradcą można także porozmawiać on-line – przez e-wizytę.
Informacje na temat możliwych form kontaktu z ZUS są dostępne tutaj: https://www.zus.pl/o-zus/kontakt
Anna Sobańska-Waćko
1 marca 2023, 08:36