świadczenie emerytalne
dzień dobry,1) mam 2 lata do emerytury, okazało się, że nie należy mi się rekompensata bo nie mam 15 lat przy tablicy do końca 2008 roku. Czy opłaca mi się przejść na świadczenie kompensacyjne pod koniec lutego 2023r.? Z kalkulatora wyszło, że jak przejdę na świadczenie kompensacyjne + waloryzacja 14,8% od marca, to będę miała większą kwotę niż prognozowana emerytura za 2 lata.
2) czy mogę od 1 marca br. podjąć pracę w szkole ze względu na to, że jest choć jeden uczeń ukraiński – i nie zawiesi mi się świadczenie? Uczę matematyki i przeczytałam, że nauczyciel każdego przedmiotu do 31 sierpnia 2023r. może nauczać jak jest na świadczeniu kompensacyjnym i nie zostanie ono zawieszone.
Decyzja o przejściu na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy emeryturę to indywidualna decyzja każdego ubezpieczonego. Na taką decyzję składa się wiele różnych czynników, bardzo indywidualnych, związanych z konkretną sytuacją życiową, zawodową, finansową danej osoby. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do doradzania, która opcja jest korzystniejsza – taką ocenę musi przeprowadzić sam ubezpieczony, rozważając wszystkie okoliczności. Wśród tych okoliczności są m.in. kwestie związane z wysokością poszczególnych świadczeń – NSK, emerytury. I jedynie w tych obszarach możemy udzielić informacji – np. poprzez wyliczenie prognozowanych wysokości tych świadczeń przy pomocy kalkulatora emerytalnego. Faktyczna wysokość świadczeń (NSK czy emerytury) zostanie obliczona dopiero na podstawie złożonych wniosków. Może się ona różnić od wyliczeń prognozowanych, ze względu na to, że kalkulator emerytalny bazuje na pewnych założeniach, prognozach, a przy ostatecznym wyliczeniu uwzględniane są faktyczne wskaźniki, obowiązujące w dacie złożenia wniosku.
Jeśli chodzi o podjęcie kolejnego zatrudnienia w placówce oświatowej po nabyciu prawa do NSK, to najnowsze zmiany zostały wprowadzone ustawą z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Zgodnie z tą nowelizacją:
od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej na stanowisku pomocy nauczyciela,
do dnia 31 sierpnia 2023 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej, na stanowisku:
1. nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
2. nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy.
Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o uczniów, którzy przybyli do Polski od 24.02.2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Ta nowelizacja oznacza, że w przypadku podjęcia w/w zatrudnienia, świadczenie nie zostanie automatycznie zawieszone, tylko będzie podlegało ogólnym zasadom zawieszalności ze względu na uzyskany przychód.
Zatem w Pani konkretnym przypadku, jeśli zdecyduje się Pani przejść na NSK, to może Pani podjąć pracę nauczyciela matematyki w szkole w której uczy się co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy – bez konsekwencji w postaci automatycznego zawieszenia świadczenia.
W takim przypadku Pani świadczenie będzie podlegało ogólnym zasadom zawieszalności ze względu na uzyskany przychód.
Anna Sobańska-Waćko
21 lutego 2023, 14:08