emerytura_rekompensata_nauczyciel_bibliotekarz_biblioteka_pedagogiczna
W którym miejscu na formularzu EMP należy dopisać prośbę o uwzględnienie rekompensaty nauczycielskiej przy obliczaniu wysokości emerytury nauczycielskiej?
Jeśli mam ustalony kapitał początkowy to czy znaczy to, że ZUS posiada informację o spełnieniu warunku 15 lat pracy na cały etat do 31.12.2008?
Czy miesiąc sierpień 2023 jest dobrym miesiącem przejścia na emeryturę? (versus luty 2023?)
Dziękuję za informację
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która spełnia następujące warunki:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpi z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Fakt wykonywania zatrudnienia w szczególnym charakterze powinien być odpowiednio udokumentowany przez pracodawcę w zaświadczeniu czy świadectwie pracy. Pracodawca jest zobowiązany do podania w świadectwie pracy informacji o okresach wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, jej rodzaju i zajmowanych stanowiskach.
Jeżeli takie świadectwo z odpowiednimi zapisami zostało przedłożone wraz z wnioskiem o kapitał początkowy, to znajduje się ono w aktach sprawy i zostanie przeanalizowane podczas rozpatrywania wniosku o emeryturę powszechną.
Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem – to ustalony indywidualnie dodatek do kapitału początkowego, który uwzględniamy przy obliczaniu emerytury powszechnej. Nie ma potrzeby odrębnego wnioskowania o rekompensatę, nie trzeba formułować takiego wniosku na druku EMP. Na podstawie dokumentów załączonych do wniosku o emeryturę lub znajdujących się już w posiadaniu Zakładu (np. w związku z naliczeniem kapitału początkowego) ZUS przeanalizuje, czy przysługuje prawo do rekompensaty.
Odłożenie w czasie decyzji o przejściu na emeryturę, nawet o kilka miesięcy może mieć wpływ na zwiększenie wysokości świadczenia. Wpływają na to kolejne składki emerytalne zapisywane na koncie ubezpieczonego, kolejne waloryzacje składek, (roczna przeprowadzana w czerwcu czy kwartalne), a także malejący wskaźnik średniego dalszego trwania życia.
Zachęcam Panią do rozmowy z naszym doradcą emerytalnym, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, z uwzględnieniem różnych dat przejścia na emeryturę. Nasi doradcy są dostępni we wszystkich jednostkach ZUS, można z nimi także porozmawiać bez wychodzenia z domu – poprzez e-wizytę.
Anna Sobańska-Waćko
5 grudnia 2022, 08:41