Emerytura po świadczeniu kompensacyjnym
Gdy jest się czlonkiem OFE i przechodzi się na świadczenie kompensacyjne, składki emerytalne zostają pomnożone przez wskaźnik korygujący 19,52. A co w wypadku uzyskania prawa do emerytury powszechnej: czy składki wracają do poziomu sprzed świadczenia, czyli bez powiększenia wskaźnikiem korygującym? Czy świadczenie zmniejsza składki emerytalne? Pozdrawiam
Faktem jest, że dla osoby która pobiera nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane w ZUS zwiększyliśmy, przez pomnożenie ich wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22.
Wskaźnik ten to stosunek:
• pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne
do
• kwoty zapisanej na koncie (po odliczeniu części składki przekazanej do OFE).
Prawo do emerytury powszechnej uzyska Pani po osiągnięciu 60 roku życia. Wysokość emerytury powszechnej obliczymy według nowych zasad. Wysokość tej emerytury będzie zależała od:
• kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego,
• kwoty zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie,
• kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,
• średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.
Suma zwaloryzowanych składek emerytalnych, zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie i zwaloryzowanego kapitału początkowego, to podstawa obliczenia emerytury.
Wysokość emerytury obliczamy dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia.
Jeśli spełni Pani warunki do przyznania okresowej emerytury kapitałowej, wówczas do ustalenia wysokości emerytury powszechnej nie uwzględnimy środków, które są zapisane na Pani subkoncie.
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz:
• należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
• ukończyły 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet),
• mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
• mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznaliśmy emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Jednym z warunków, które musi Pani spełnić, aby otrzymać okresową emeryturę kapitałową, jest odpowiednia suma środków na subkoncie w ZUS, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Oznacza to, że jeżeli ta kwota jest niższa, to nie przysługuje okresowa emerytura kapitałowa.
Jeżeli będzie Pani miała za mało środków na subkoncie i z tego powodu nie przyznamy Pani okresowej emerytury kapitałowej, wówczas środki te doliczymy do podstawy, od której obliczamy emeryturę powszechną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Anna Sobańska-Waćko
9 lipca 2020, 15:36