świadczenie kompensacyjne
31 sierpnia złożyłam wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne spełniając wszystkie wymogi formalne (wiek, staż pracy itd.). Kilka dni temu dostałam odmowę z powodu tego, że w dniu złożenia wniosku pełniłam społeczną funkcję członka rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej ( nie byłam zatrudniona w spółdzielni i nie miałam umowy o pracę). Wynagrodzenie było w postaci diety za posiedzenie. Czy pełniąc taką funkcję, a mając prawo do świadczenia pracownik ZUS-u mógł pozbawić mnie środków do życia motywując swoją decyzję tym, że wykonuję pracę.
Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
- ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie,
- udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć,
- rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej pracy czy działalności, objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Takimi obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi są objęci członkowie rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji.
Jeśli nie zgadza się Pani z decyzją odmawiającą prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania od decyzji, w terminie miesiąca od daty odebrania decyzji. Informacja, w jaki sposób należy takie odwołanie złożyć, znajduje się w pouczeniu w decyzji.
W przypadku złożenia odwołania, spór rozstrzygnie sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Prawomocne wyroki sądu są dla Zakładu wiążące.
Anna Sobańska-Waćko
3 listopada 2022, 12:28