Zapytanie
Jeżeli mam decyzję orzeczenia lekarz orzecznika ZUS i mam całkowitą niezdolność do pracy bez prawa do zasiłku i mam pytanie jak można się odwołać. Drugie pytanie jak mam całkowitą niezdolność do pracy bez prawa do zasiłku czy mogę pracować.
Jednym z dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy jest orzeczenie lekarza orzecznika o niezdolności do pracy.
Tryb orzekania o niezdolności do pracy jest dwuinstancyjny. W pierwszej instancji lekarz orzecznik orzeka i wydaje stosowne orzeczenie. W przypadku, gdy wnioskodawca nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika, ma prawo wniesienia sprzeciwu od orzeczenia do II instancji – komisji lekarskiej. Taki sprzeciw należy złożyć w ZUS ciągu 14 dni od daty otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie.
Przyznanie lub odmowa prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych (np. renty, zasiłku, świadczenia rehabilitacyjnego) następuje w formie decyzji. Decyzję wydaje oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie od decyzji wnosi się do oddziału ZUS na piśmie lub do protokołu sporządzonego przez ten oddział, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Informacje o zasadach składania odwołania od decyzji znajdują się w pouczeniu, które jest integralną częścią decyzji.
Orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy nie stanowi formalnej przeszkody w podjęciu aktywności zarobkowej. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę o dopuszczeniu do pracy decyduje lekarz medycyny pracy.
Jeśli ma Pan pytania związane z Pana indywidualną sprawą, rozpatrywaną w ZUS, zachęcam do kontaktu z jednostką ZUS, która daną sprawę prowadzi. Informacje o dostępnych formach kontaktu z ZUS można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.zus.pl/o-zus/kontakt.
Anna Sobańska-Waćko
3 października 2022, 19:00