Emerytura pomostowa nauczyciela
Dzień dobry, mam cztery pytania dotyczące emerytury pomostowej.
1)Co było istotą i przyczyną wprowadzenia emerytur pomostowych?
2)Czy w art.4 pkt.6 ustawy o emeryturach pomostowych wskazano okres i limit (okres minimalny), przez który wskazana praca powinna być wykonywana po 31 grudnia 2008 r.?
3) Czy należy niezamierzony brak regulacji okresu pracy w szczególnym charakterze w ustawie pomostowej po 31.12.2008 r. potraktować jako lukę w prawie?
4)Czy dzień 31.12.2008 r. spowodował, że nauczyciele przestali wykonywać pracę w narażeniu na czynniki ryzyka?(Np.Praca z dziećmi z orzeczeniami, z opiniami, z niepełnosprawnymi).
Z góry dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedź.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją zobowiązaną do realizacji zadań nałożonych przez ustawy, uchwalane przez władzę ustawodawczą. ZUS nie posiada kompetencji władzy ustawodawczej, nie przygotowuje projektów ustaw, ani uzasadnień do nich.
Istota spraw uregulowanych daną ustawą, przyczyny takich regulacji są opisane przez autorów projektu danej ustawy w uzasadnieniu. Cały proces legislacyjny, wraz z konkretnymi dokumentami, począwszy od projektu ustawy i uzasadnienia, jest dostępny na stronie internetowej www.sejm.pl. Zachęcam zatem Panią do analizy tej dokumentacji.
W art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych określone są wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Istotne jest łączne spełnienie wszystkich tych warunków – niespełnienie chociaż jednego z warunków, określonych w ustępach tego artykułu, wyklucza z grona uprawnionych do emerytury pomostowej. Ust. 6 mówi o tym, że jednym z warunków niezbędnych do uzyskania prawa do emerytury pomostowej jest wykonywanie po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Przepis ten nie wskazuje minimalnego okresu takiej pracy – istotne jest, aby taka praca była wykonywana po 31 grudnia 2008 r. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie warunki opisane w art. 4 należy spełnić łącznie, nie można zarzucić ustawodawcy niezamierzonego braku regulacji.
Podkreślam raz jeszcze, ze Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do wykonywania i przestrzegania obowiązującego prawa, a nie jest jego kreatorem. Wykazy prac w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze zostały wprowadzone do porządku prawnego ustawą o emeryturach pomostowych i są dla Zakładu wiążące.
Anna Sobańska-Waćko
2 września 2022, 09:14