Wiarygodność wyliczenia kalkulatora emerytalnego dla naucz. świadcz. kompens.
Dzień dobry.
Korzystam z kalkulatora w zus.pl są tam wprowadzone wszystkie moje dane, w tym kapitał początkowy.
Zarabiam ok 5200 brutto, wykazuje mi przewidywane świadczenie ok 2400 brutto.
Czy można ufać temu kalkulatorowi?
Boję się, ze przejdę na kompensacyjnę i dostanę bardzo niską kwotę typu 1800 zł brutto.
Nie mam jak wyliczyć przewidywanego swiadczenia, panie w ZUS przy okienku odmawiają pomocy – wiadomo, każdy ma inny przypadek.
Czy jest to możliwe, ze emerytura wynosi około 45 % pensji po 29 latach pracy w zakładzie pracy i w sumie 33 latach łącznie składkowych i nieskładkowych?
Z góry dziękuję za pomoc.
Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (NSK) obliczymy poprzez podzielenie kwoty (podstawy), od jakiej obliczamy emeryturę, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, jakie obowiązuje w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie.
Podstawa obliczenia świadczenia kompensacyjnego składa się z kwoty:
- składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zapisanych na Pani indywidualnym koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata świadczenia kompensacyjnego,
- zwaloryzowanego kapitału początkowego.
W obecnym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależy w głównej mierze od zgromadzonych składek emerytalnych. Im dłuższy staż pracy, tym więcej składek jest odnotowanych na koncie ubezpieczonego. Sama liczba okresów składkowych i nieskładkowych nie ma znaczenia przy ustalaniu wysokości NSK czy emerytury powszechnej.
Jeśli jest Pani członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na Pani koncie zwiększymy poprzez pomnożenie ich wskaźnikiem korygującym 19,55/12,22.
W każdej jednostce ZUS, na Sali Obsługi Klientów nasi doradcy emerytalni na podstawie danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wyliczą prognozowaną wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (NSK), korzystając z kalkulatora emerytalnego. Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość świadczenia na przyszły rok i kolejne lata – do roku, w którym ubezpieczony kończy powszechny wiek emerytalny.
Prognozowaną wysokość świadczenia można sobie także wyliczyć samodzielnie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wystarczy posiadać profil na PUE. Informacje o tym, w jaki sposób można założyć profil na PUE, dostępne są tutaj: Platforma Usług Elektronicznych ZUS.
Wysokość świadczenia, obliczona z wykorzystaniem w/w kalkulatorów (a także kalkulatora na stronie www.zus.pl) to wysokość prognozowana. Ostateczne świadczenie będzie obliczone na podstawie przedłożonego wniosku i załączonych do niego dokumentów. Bez analizy całości sprawy nie ma możliwości odniesienia się do tego, jak będzie faktyczna wysokość świadczenia.
Anna Sobańska-Waćko
14 marca 2022, 13:14