Świadczenia kompensacyjne
Witam jestem nauczycielem wychowawcą 31 lat pracy w zawodzie w sierpniu skończę 57 lat. W obecnym roku nie mam już pełnego etatu 19/24 jest też obawa że w przyszłym roku mogę mieć jedynie pół etatu. Czy opłaca mi się przejść na świadczenia kompensacyjne od września 2022? Słyszałam wiele opinii na temat ,że gdy osiągnę 60 lat moja emerytura będzie dużo korzystniejsza nawet gdybym te 3 lata pracowała na pół etatu niż gdybym skorzystała ze świadczeń kompensacyjnych. Czy faktycznie jest to tak duża różnica i czy praca do 60 roku życia nawet na 1/2 etatu będzie dla mnie z korzyścią.
Różnica w wysokości nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego a emerytury powszechnej dla nauczyciela, który nie skorzystał z tego świadczenia wynika głównie z rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Nauczycielowi, który nie skorzysta z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani z wcześniejszej emerytury, przysługuje rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, po spełnieniu określonych poniżej warunków.
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpi z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Rekompensata jest doliczana do kapitału początkowego, co wpływa korzystnie na wysokość emerytury powszechnej.
Nauczyciel, który skorzysta z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie spełni jednego z przytoczonych powyżej warunków i nie przysługuje mu rekompensata.
Anna Sobańska-Waćko
26 stycznia 2022, 14:17