Świadczenie kompensacyjne
Jak traktowany jest urlop zdrowotny przy naliczaniu świadczenia kompensacyjnego ?
Jednym z warunków uzyskania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest udowodnienie 30-letniego ogólnego okresu stażu pracy. Urlop zdrowotny jest traktowany jako okres składowy, zatem podlega zaliczeniu do ogólnego stażu pracy.
Jednak konieczne jest także spełnienie drugiego warunku: posiadania 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej świadczonej w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. W przepisach wymienione są następujące okresy, których nie można zaliczyć do okresu wymienionej wyżej pracy nauczycielskiej:
- okresy niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone nauczycielowi wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- okresy, za które nauczyciel otrzymał zasiłek opiekuńczy lub macierzyński,
- niewykonywania pracy, za które nauczycielowi wypłacono wynagrodzenie na podstawie Karty Nauczyciela – wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy np. z powodu choroby, a w przypadku wynagrodzenia wypłaconego nauczycielowi w czasie urlopu macierzyńskiego- do 31 lipca1992 r.,
- urlop dla poratowania zdrowia,
- urlop szkoleniowego,
- przebywanie na urlopie na dalsze kształcenie się,
- pozostawanie w stanie nieczynnym.
Zatem urlop dla poratowania zdrowia nie jest okresem pracy nauczycielskiej, i nie może być zaliczony do wymaganych 20 lat takiej pracy.
Anna Sobańska-Waćko
25 października 2016, 12:06