Emerytura
Pracuję w szkole od 35 lat . Niestety około 8 lat temu zachorowałam na chorobę Parkinsona. Ostatnio , ze względu na stan zdrowia byłam na trzech urlopach zdrowotnych. Wróciłam od września do szkoły z nadzieją dopracowania do końca roku, ale choroba daje o sobie znać coraz częściej. W maju 2022 kończę 60 lat. Jakie mam możliwości w tym momencie przejścia na emeryturę lub uzyskania świadczenia bez straty finansowej? Jestem załamana tą sytuacją, proszę o odpowiedz.
Jeżeli nie ukończyła Pani jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, to można rozważyć możliwość skorzystania z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Świadczenie to przysługuje kobiecie, jeśli spełni łącznie następujące warunki:
- ma co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
- rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach,
- ukończy określony wiek, czyli:
co najmniej 55 lat – do końca 2024 r.,
co najmniej 56 lat – w latach 2025-2026,
co najmniej 57 lat – w latach 2027-2028,
co najmniej 58 lat – w latach 2029-2030,
co najmniej 59 lat – w latach 2031-2032.
Jeśli skorzysta Pani z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, wówczas jednak nie będzie Pani przysługiwała rekompensata, która jest doliczana do emerytury powszechnej, w przypadku osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która spełnia następujące warunki:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpi z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Rekompensata jest doliczana wyłącznie do powszechnej emerytury.
Jeżeli nie może Pani pracować z powodu złego stanu zdrowia, to może Pani również wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby uzyskać rentę niezbędne jest orzeczenie o niezdolności do pracy, wydane przez lekarza orzecznika ZUS, na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku o rentę oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia.
Uzyskanie prawa do renty nie wyklucza z prawa do rekompensaty, o której mowa powyżej.
Anna Sobańska-Waćko
19 listopada 2021, 07:07