Świadczenia kompensacyjne
Spełniam wszystkie warunki do przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne – ponad 30 lat przy tablicy na pełnym etacie. Czy mogę z niego skorzystać w sytuacji, kiedy moim ostatnim miejscem pracy jest placówka oświatowa wymieniona w Ustawie (niepubliczna szkoła na prawach szkoły publicznej) ale jestem w niej zatrudniony w wymiarze godzin poniżej 1/2 etatu.
Aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy łącznie spełnić wszystkie warunki:
- warunek ukończenia określonego wieku,
- warunek wymaganego ogólnego stażu pracy,
- warunek wymaganego stażu pracy w charakterze nauczyciela (co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć),
- warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej.
Aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, nauczyciel musi na własny wniosek rozwiązać stosunek pracy.
Wymiar czasu pracy jest ważny przy ustalaniu stażu pracy nauczycielskiej – okresy pracy w wymiarze poniżej ½ etatu nie zostaną zaliczone do stażu pracy nauczycielskiej.
Nie ma znaczenia, czy to ostatnie zatrudnienie w charakterze nauczyciela jest na cały etat, czy na część etatu – jeśli spełni Pan przywołane na początku warunki, to uzyska Pan prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego bez względu na to, że obecnie pracuje Pan na mniej niż ½ etatu.
Anna Sobańska-Waćko
25 października 2021, 06:14