Swiadczenie kompensacyjne
Chciałbym pobierac swiadczenie kompensacyjne.
Jaka jest procedura żeby takie
swiadczenie otrzymac(krok po kroku).
Czy ZUS może mi obliczyc wysokość.
Co muszę mieć udając się do ZUSu.
Zachęcam także do skorzystania z pomocy i konsultacji z doradcą emerytalnym, dostępnym w każdej jednostce ZUS. Nasi doradcy emerytalni wyjaśnią, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać świadczenie, jakie dokumenty przygotować. Wyliczą także prognozowaną wysokość świadczenia, korzystając ze specjalnego kalkulatora emerytalnego. Prognozowane świadczenie jest wyliczane na podstawie danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość świadczenia na przyszły rok i kolejne lata – do roku, w którym ubezpieczony kończy powszechny wiek emerytalny.
Aby skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, wystarczy zgłosić się w najbliższej jednostce ZUS.
Z doradcą emerytalnym można także porozmawiać podczas e-wizyty – czyli wideorozmowy. E-wizyta to wygodna, bezpieczna forma kontaktu z ZUS za pośrednictwem internetu. Więcej o e-wizytach w ZUS tutaj: https://www.zus.pl/e-wizyta.
Podczas wizyty w ZUS, czy to w formie tradycyjnej, czy też on-line, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, reszta danych, potrzebnych do wyliczenia prognozowanej wysokości świadczenia jest na koncie ubezpieczonego.
Aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego należy spełnić wszystkie wymagane przepisami warunki, m.in. wiek, ogólny staż, staż pracy nauczycielskiej, rozwiązanie stosunku pracy.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej. Ostatnią aktywnością zarobkową musi być stosunek pracy w charakterze nauczyciela, w jednostkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Zatem, zakładając, że obecnie pracuje Pan w charakterze nauczyciela, to pierwszym krokiem powinno być rozwiązanie stosunku pracy.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są przyznawane na wniosek zainteresowanego. Złożenie wniosku w ZUS jest więc kolejnym krokiem na drodze do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Do wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy dołączyć następujące dokumenty:
- informację dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych (formularz ERP-6)
- zaświadczenia pracodawcy (świadectwa pracy) lub innego właściwego organu potwierdzające okresy wykonywania pracy w charakterze nauczyciela a także potwierdzające pozostałe okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe
- świadectwo pracy potwierdzające tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Szczegółowe informacje na temat nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, w tym także kwestii proceduralnych, dostępne są na stronie internetowej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/emerytura-dla-osob-urodzonych-po-31-grudnia-1948/emerytury-wczesniejsze/nauczycielskie-swiadczenia-kompensacyjne
Do dyspozycji klientów przygotowaliśmy także poradnik: https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Nauczycielskie+%C5%9Bwiadczenia+kompensacyjne.pdf/966ac6a1-e920-40ec-bfeb-0d80da697c73
Anna Sobańska-Waćko
1 października 2021, 12:50