emerytura
Mam 58 lat, w szkole pracuję od 1984 roku jako nauczyciel. Proszę powiedzieć, jeśli od września poszłabym na urlop zdrowotny, to czy nie będzie to z niekorzyścią dla mojej emerytury?
Zadane przez Panią pytanie jest zbyt ogóle dlatego nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Prawo do emerytury powszechnej przysługuje po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet.
Natomiast nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy byli zatrudnieni w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i innych).
Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
- ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie (wiek 55 lat obowiązuje kobiety, które osiągną ten wiek do końca 2024r.),
- udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
- rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Ważne
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje osobie, która po rozwiązaniu stosunku pracy, a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne nie wykonuje żadnej pracy ani też nie prowadzi żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ostatnim zatrudnieniem przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela zatrudnionego w jednostce o której mowa w ustawie. Oznacza to, że w przypadku rozwiązania stosunku pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne, nauczyciel nie może wykonywać żadnej pracy ani też nie prowadzić żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wysokość emerytury powszechnej zależna jest od wielu parametrów, które zmieniają się w zależności od daty przejścia na emeryturę np. wskaźników waloryzacji kapitału początkowego i składek oraz średniego dalszego trwania życia. Kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wzrasta wskutek kolejnych waloryzacji. Ubezpieczonemu, który zdecyduje się przejść na emeryturę w późniejszym wieku, do obliczenia przyjmiemy wyższy kapitał początkowy oraz wyższą waloryzację składek, jednocześnie przyjmiemy niższe dalsze trwanie życia, które podzielimy przez podstawę emerytury.
Do emerytury powszechnej dla osób, które utraciły możliwość nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze może być doliczona rekompensata. Rekompensata przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. jeśli przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Rekompensata nie jest świadczeniem samoistnym, stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z nim podlega waloryzacji. Jej wysokość oblicza się według wzoru określonego w art. 22 ustawy o emeryturach pomostowych.
Oceny, czy spełni Pani warunki do przyznania rekompensaty dokonamy na podstawie złożonego wniosku o emeryturę.
Co do zasady emerytura powszechna powinna być wyższa od świadczenia kompensacyjnego.
Anna Sobańska-Waćko
7 maja 2020, 12:14