Emerytura nauczycielska
Witam
mam dwa pytania:
1. W szkole pracuję nieprzerwanie na pełny etat od 01-09-0190 roku. W tej chwili mam 67 lat. mam naliczoną emeryturę powszechną, ale zawiesiłam ją, ponieważ ciągle pracuję na etacie w szkole (nie pobrałam żadnego świadczenia). Do uzyskania emerytury nauczycielskiej zabrakło mi lat pracy "z kredą przy tablicy".
Czy mam podstawy do ubiegania się o emeryturę z rekompensatą, ponieważ mam przepracowane w szkole, do roku 2008, osiemnaście lat?
Na jaką podstawę prawną mogę się powołać?
2. Chcę teraz, już po rozpoczęciu aktualnego roku szkolnego, przejść na emeryturę, nie czekając do 31-08-2022.
Czy mogę w szkole wystąpić o rozwiązanie stosunku pracy ze względu na przejście na emeryturę (mam 67 lat) w ciągu roku szkolnego?
Czy w takim przypadku obowiązują mnie przepisy Karty Nauczyciela, jak w np. w przypadku chęci zmiany racy?
Pozdrawiam
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która spełnia następujące warunki:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpi z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
Osoba ubiegająca się o rekompensatę powinna do wniosku o emeryturę dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wystawione przez pracodawcę, u którego była zatrudniona lub przez jego następcę prawnego, na podstawie posiadanej przez ten podmiot dokumentacji osobowej.
Podstawą prawną do ustalenia rekompensaty jest artykuł 21 ustawy z 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych, Dz.U. z 2018r. poz. 1924.
Nie możemy na łamach tego serwisu odpowiedzieć na pytanie, czy uzyska Pani prawo do rekompensaty, ponieważ aby to stwierdzić, konieczna jest analiza dokumentacji.
Zachęcam Panią do kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nasi doradcy emerytalni na Salach Obsługi Klientów bądź poprzez e-wizytę udzielą wszystkich niezbędnych informacji. Więcej o dostępnych formach kontaktu z ZUS można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.zus.pl/o-zus/kontakt.
Natomiast w kwestii rozwiązania stosunku pracy proponuję kontakt z pracodawcą – te kwestie nie należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Anna Sobańska-Waćko
1 października 2021, 13:09