Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę i prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą od której płace ubezpieczenie zdrowotne. Od 1 września planuję przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne(Zus potwierdził możliwość przejścia) i chciałbym kontynuować działalność gospodarczą. Proszę o informację
1.jakie składki ubezpieczeniowe będą mnie obowiązywały z tytułu działalności gospodarczej po przejściu na świadczenie kompensacyjne?
2.czy na planowany moment przejścia na świadczenie kompensacyjne(np. 01.09.2021) moja działalność gospodarcza może być kontynuowana czy może muszę ją zamknąć?
3. do jakiej kwoty mogę mieć dochody w mojej firmie aby nie zostało zawieszone płacenie świadczenia kompensacyjnego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Prowadzenie działalności a prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało tylko wtedy, jeśli ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie pracował Pan jako nauczyciel w wymienionych jednostkach. Otrzyma je Pan zatem, jeśli od ustania stosunku pracy na stanowisku nauczyciela do momentu, w którym zgłosi Pani wniosek, nie będzie Pan nigdzie pracować, ani nie będzie Pan prowadzić własnej działalności.
Zatem, jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą, a chce Pan skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, to powinien Pan tą działalność zamknąć bądź zawiesić, przed datą rozwiązania stosunku pracy.
Jakie składki od działalności prowadzonej podczas pobierania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
W przypadku pobierania świadczenia kompensacyjnego i prowadzenia działalności gospodarczej, z działalności osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz może dobrowolnie podlegać chorobowemu. Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne też jest obowiązkowe.
Świadczenie kompensacyjne ma charakter zaopatrzeniowy, przejściowy (ustaje z osiągnięciem wieku emerytalnego), jest spoza systemu społecznego ubezpieczenia emerytalnego, jest finansowane z budżetu państwa i przypomina swoim charakterem prawnym świadczenie przedemerytalne. Wszystko to powoduje, iż nie można świadczenia tego utożsamiać z prawem do emerytury w rozumieniu art. 9 ust. 5 ustawy systemowej.
W konsekwencji pobieranie tego świadczenia nie powoduje zwolnienia z ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności.
Podstawy wymiaru składek określamy na zasadach ogólnych. W zależności od indywidualnej sytuacji będzie to:
- 30% minimalnego wynagrodzenia (preferencyjne składki)
- podstawa uzależniona od przychodu (mały ZUS +),
- 60% przeciętnego wynagrodzenia.
Dodatkowy przychód a zawieszalność nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
W przypadku uzyskania dodatkowego przychodu (np. z pracy innej niż nauczycielska, z działalności gospodarczej, czy z umów cywilno-prawnych) nauczycielskie świadczenie kompensacyjne podlega ogólnym zasadom zawieszalności świadczeń, w zależności od kwot uzyskiwanego przychodu.
Zatem, jeśli w trakcie pobieranego świadczenia nauczycielskiego będzie Pan osiągał przychód który:
- nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będziemy wypłacać świadczenie w pełnej wysokości,
- wyniesie ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty – zmniejszymy świadczenie,
- przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesimy wypłatę świadczenia.
W przypadku działalności gospodarczej, dla celów rozliczania świadczeń, przychód jest równoznaczny z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłacanych z tytułu działalności.
Anna Sobańska-Waćko
5 lipca 2021, 08:24