Termin przejścia na emeryturę a rekompensata za pracę w szczególnych warunkach
Dzień dobry! Jestem nauczycielką z 35 letnim stażem pracy. W tym roku kończę 60 lat i chciałabym przejść na emeryturę. Problem polega na tym, że 60 lat ukończę w listopadzie i musiałabym na dwa miesiące nowego roku szkolnego (wrzesień, październik) przejść na świadczenie kompensacyjne. Czy to nie pozbawi mnie przy naliczaniu emerytury możliwości uzyskania rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach? Czy bardziej opłaca mi się zaczekać z przejściem na emeryturę do dnia ukończenia 60 lat i czy mogę przejść na emeryturę w trakcie trwania roku szkolnego?
Rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które spełniają następujące warunki:
- przed 1 stycznia 2009 r. pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
- nie mają ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
- wystąpią z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
- dołączą do tego wniosku świadectwo pracy lub zaświadczenie, które potwierdza, że wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Rekompensatę ustalamy wyłącznie do emerytury powszechnej. Rekompensata nie przysługuje przy wcześniejszej emeryturze ani przy nauczycielskim Świadczeniu kompensacyjnym. Jeśli skorzysta Pani z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, to nie spełni Pani jednego z w/w warunków, więc doliczenie rekompensaty do emerytury powszechnej nie będzie możliwe.
Warunkiem uzyskania prawa do emerytury powszechnej jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem – decyzja o dacie skorzystania z tego prawa należy do ubezpieczonego.
Zasady rozwiązania stosunku pracy nauczyciela (za wypowiedzeniem, za porozumieniem stron) określa Karta Nauczyciela. Te kwestie leżą poza właściwością ZUS. W sprawie możliwości rozwiązania stosunku pracy proponuję skontaktować się z pracodawcą.
Anna Sobańska-Waćko
18 czerwca 2021, 08:48