moment złożenia wniosku o świadczenie kompensacyjne a prowadzenie działalności
Na jaki moment powinien być spełniony warunek nieprowadzenia działalności gospodarczej? Na moment składania wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego czy na moment wydania decyzji przez ZUS? I czy wystarczające jest zawieszenie działalności gospodarczej?
Aby uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy łącznie spełnić wszystkie warunki:
- warunek ukończenia wieku,
- warunek wymaganego stażu pracy,
- warunek wymaganego stażu pracy w charakterze nauczyciela,
- warunek rozwiązania stosunku pracy.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje, jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej pracy ani nie prowadzi działalności gospodarczej. Ostatnią aktywnością zarobkową musi być stosunek pracy w charakterze nauczyciela, w jednostkach wymienionych w ustawie. Pod pojęciem żadnej pracy należy rozumieć niewykonywanie przez nauczyciela pracy lub działalności, objętej obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podczas rozpatrywania wniosku o świadczenie analizujemy informacje dot. okresów i tytułów ubezpieczenia zapisane na koncie ubezpieczonego. Jeżeli podczas tej analizy okaże się, że ostatnim tytułem do ubezpieczeń społecznych, odnotowanym na koncie ubezpieczonego, nie jest zatrudnienie w charakterze nauczyciela, to nie będzie określony jeden z w/w warunków i Zakład wyda decyzję odmawiającą.
Zatem jeśli równocześnie z zatrudnieniem w charakterze nauczyciela występują inne tytuły do ubezpieczeń, to powinny one zostać wyrejestrowane najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Dla celów ustalania prawa do świadczeń NSK zawieszenie działalności jest traktowane na równi z jej zamknięciem.
Uprawnienia bada się na moment spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do przyznania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
W celu ustalenia konkretnych okoliczności w Pani indywidualnej sprawie, ze względu na kilka aktywności zarobkowych (praca, działalność gospodarcza, spółka), konieczna jest analiza konta ubezpieczonego. Zachęcam zatem Panią do umówienia się na wizytę w ZUS. Informacje o tym, jak to zrobić znajdzie Pani na naszej stronie internetowej: https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/zarezerwuj-wizyte – tel.
Takie działanie pozwoli naszemu doradcy na wcześniejsze przeanalizowanie informacji zapisanych na Pani koncie ubezpieczonego i udzielenie stosownych informacji.
Anna Sobańska-Waćko
17 czerwca 2021, 13:40