świadczenie kompensacyjne
Dzień dobry. W bieżącym roku szkolnym kończę 55lat. Obecnie pracuję w szkole publicznej , która prawdopodobnie ulegnie likwidacji. Chciałam zapytać, czy na śwadczenie kompenacyjne mogę przejść ze stowarzyszenia.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ustalimy nauczycielowi, który rozwiązał stosunek pracy przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie kompensacyjne, pod warunkiem, że osiągnął wiek i okres zatrudnienia uprawniający do świadczenia kompensacyjnego. Nie ma znaczenia, czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpi przed czy po osiągnięciu wymaganego wieku. Prawo do świadczenia, będzie Pani przysługiwać jeśli – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie będzie Pani wykonywać żadnej innej pracy ani nie będzie Pani prowadzić działalności gospodarczej.
Ostatnim zatrudnieniem przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela zatrudnionego w jednostce o której mowa w ustawie. O nauczycielskie świadczenie kompensacyjne można się ubiegać, jeśli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku dana osoba pracowała jako nauczyciel, wychowawca lub inny pedagog w następujących placówkach:
- publiczne i niepubliczne przedszkola,
- szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych,
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego,
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
- młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
- specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
- specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnej organizacji nauki oraz szczególnych metod pracy i wychowania,
- ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, które umożliwiają:
dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, które są organizowane na podstawie odrębnych przepisów,
dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną jest niepełnosprawność intelektualna, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- placówki, które zapewniają uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.
Stowarzyszenie nie jest placówką wymienioną w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Istotną kwestią jest w takim przypadku podmiot, z jakim nauczyciel zawarł umowę o pracę – czy jest to szkoła bądź inna placówka, wymieniona powyżej, czy też stowarzyszenie.
Anna Sobańska-Waćko
9 lutego 2021, 11:17