dorabianie do nauczycielskiego swiadczenia kompensacyjnego
czy musze niezwłocznie powiadomic zus o podjeciu pracy?
ile wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2020 r.?
czy limity dochodu obowiazuja w skali miesiąca czy kwartału?
Prawo do świadczenia kompensacyjnego zawiesimy jeśli podejmie Pani pracę w jednostkach wymienionych w Karcie Nauczyciela.
Podjęcie pracy w jednej z wymienionych jednostek w charakterze nauczyciela lub innego pracownika powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Oznacza to, że osoba pobierająca świadczenie kompensacyjne nie może podjąć pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w szkołach i innych jednostkach oświaty. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie umowy o pracę. Wykonywanie takich zadań na przykład na podstawie umowy cywilnoprawnej nie będzie powodowało zawieszenia prawa do świadczenia kompensacyjnego.
Praca na rzecz innych podmiotów, czy też w innym charakterze niż to określa ustawa nie koliduje z prawem do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Należy jednak pamiętać, że podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia kompensacyjnego może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia kompensacyjnego, ze względu na osiągany przychód. Zatem jeśli w trakcie pobierania świadczenia kompensacyjnego będzie Pani osiągała przychód który:
- nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będziemy wypłacać świadczenie w pełnej wysokości,
- wyniesie ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty – zmniejszymy świadczenie,
- przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesimy wypłatę świadczenia.
Kwoty równe 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia:
- od 1 marca 2020 r. 3639,10 zł
- od 1 czerwca 2020 r. 3732,10 zł
- od 1 września 2020 r. 3517,20 zł
Kwoty równe 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego:
- od 1 marca 2020 r. 6758,20 zł
- od 1 czerwca 2020 r. 6931,00 zł
- od 1 września 2020 r. 6531,90 zł
Informacje o obowiązujących kwotach przychodu, które mają wpływ na za zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń może Pani znaleźć na stronie internetowej zakładu www.zus.pl.
Istnieją dwa sposoby rozliczania świadczeń – rozliczenie roczne i miesięczne. Pani świadczenie możemy rozliczać rocznie lub miesięcznie. Jednak najkorzystniejszego sposobu rozliczenia możemy dokonać tylko jeśli płatnik składek w zaświadczeniu wykaże Pani zarobki uzyskane w kolejnych miesiącach rozliczanego roku.
Jeśli podjęła Pani pracę zarobkową musi nas Pani o tym niezwłocznie powiadomić. Może to Pani zrobić za pomocą formularza ZUS EROP tj. "oświadczenie o osiąganiu przychodu". Formularz ten jest dostępny na stronie internetowej Zakładu lub na sali obsługi klienta w każdej jednostce ZUS.
Informacja o osiąganych przychodach jest niezbędna do rozliczenia Pani świadczenia. Jeśli osiągała Pani przychody, a nie poinformowała nas o tym, wówczas zażądamy zwrotu świadczeń, które Pani nie przysługiwały, za 3 lata wstecz. Jeśli nas Pani powiadomi – zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok.
Szczegółowych informacji w sprawie rozliczenia świadczenia z tytułu osiąganych przychodów może Pani uzyskać stronie internetowej ZUS https://www.zus.pl/ustalanie-uprawnien-do-swiadczen albo w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora), a także w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.
Anna Sobańska-Waćko
12 listopada 2020, 07:57