naliczanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
W marcu 2021 ukończę 55 lat. 35 lat pracowałam na całym etacie plus 21 lat na pół etatu w drugiej szkole.
Czy praca na półtora etatu ma wpływ na wysokość nśk ? Czy może jest ono wyliczane według jakiś innych wskaźników ?
Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależna jest od wielu parametrów, które zmieniają się w zależności od daty przejścia na to świadczenie np. wskaźników waloryzacji kapitału początkowego i składek oraz średniego dalszego trwania życia. Kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wzrasta wskutek kolejnych waloryzacji.
Świadczenie kompensacyjne obliczymy poprzez podzielenie kwoty (podstawy), od jakiej obliczamy emeryturę, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat. Średnie dalsze trwanie życia ustala się na podstawie specjalnej tablicy, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie. Tablicę średniego dalszego trwania życia, co roku ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.
Podstawa obliczenia emerytury, ustalonej zgodnie z art. 25 ustawy emerytalnej dla celów ustalenia wysokości świadczenia kompensacyjnego składa się z kwoty:
- składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zapisanych na Pani indywidualnym koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata świadczenia kompensacyjnego,
– zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Jeśli jest Pani członkiem otwartego funduszu emerytalnego składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na Pani koncie zwiększymy poprzez pomnożenie ich wskaźnikiem korygującym 19,55/12,22.
Reasumując należy podkreślić, że wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zależy m.in. od ilości środków zgromadzonych na Pani indywidualnym koncie w ZUS.
Zachęcam Panią do skorzystania z porady doradcy emerytalnego, stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS. Doradca wyjaśni Pani od czego zależy wysokość świadczeń, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Anna Sobańska-Waćko
21 października 2020, 15:53