Emerytura kompensacyjna dla nauczyciela
Jezeli w czerwcu. 2020 wygasla umowa o prace w szkole jestem. obecnie na zasilku (przysluguje mi do stycznia) w litopadzie koncze 55 lat kiedy i czy mogę ubiegać się o emeryturę kompensacyjna W.Lakomska
Na podstawie przekazanych przez Panią informacji nie możemy ustalić, czy spełnia Pani warunki do świadczenia kompensacyjnego. Uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego sprawdzimy na Pani wniosek. Na podstawie formalnie złożonego wniosku dokonamy oceny całości dokumentów (zaświadczeń i świadectw pracy), które potwierdzą ogólny staż pracy oraz staż pracy w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Formularz wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (ZUSRp12) dostępny jest na stronie internetowej Zakładu lub w każdej placówce ZUS.
Ogólne uprawnienia do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych zostały określone w ustawie z 22 maja 2009r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Dz. U z 2018r. poz. 128.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy byli zatrudnieni w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i innych).
Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie (wiek 55 lat obowiązuje kobiety, które osiągną ten wiek do końca 2024r.),
udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć),
rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub stosunek ten wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Jeśli umowa o pracę wygasła z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta, to spełniony jest warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek pracownika.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje także wtedy, jeśli stosunek pracy zostanie rozwiązany z powodu:
całkowitej likwidacji szkoły,
częściowej likwidacji szkoły,
zmian organizacyjnych, które spowodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
zmian planu nauczania, które uniemożliwią zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć.
Prawo do tego świadczenia przysługuje również wtedy, gdy stosunek pracy wygaśnie, ponieważ:
upłynął sześciomiesięczny okres, w którym nauczyciel pozostawał w stanie nieczynnym,
nauczyciel w stanie nieczynnym odmówił podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na jaki została zawarta umowa – w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku.
Jeśli pobiera Pani zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, to uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nabędzie Pani nie wcześniej niż od dnia zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego.
Anna Sobańska-Waćko
30 września 2020, 07:05