Świadczenie kompensacyjne nauczycieli
Dzień dobry, proszę o odpowiedzi na moje pytania:
1. Jeżeli planuję przejść na świadczenie kompensacyjne 8 stycznia 2025 r.,to w jakim terminie powinnam złożyć dokumenty w ZUS? Czy jest to termin 30 dni przed 08. stycznia 2025r? Dodam, że na chwilę obecną uprawnienia do świadczenia już nabyłam i spełniam wszystkie warunki dotyczące stażu i wieku.
2. Czy na świadczeniu kompensacyjnym mogę kontynuować pracę w szkole w bieżącym roku szkolnym tj.2024/2025? Ponadto dodam, że w szkole uczą się dzieci z Ukrainy, które dotarły do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego.
Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
- ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie,
- udowodnił staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć,
- rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne należy złożyć najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym spełni Pani warunki do uzyskania świadczenia.
Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania prawa do NSK jest rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela. Zatem aby uzyskać prawo do świadczenia, musi Pani rozwiązać stosunek pracy ze szkołą. jeśli zamierza Pani przejść na NSK od 8 stycznia, to stosunek pracy powinien ustać najpóźniej 7 stycznia.
Jeśli natomiast chodzi o łączenie pobierania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (NSK) z pracą w placówce oświatowej, to co do zasady, w przypadku nawiązania stosunku pracy z placówką oświatową wymienioną w karcie nauczyciela, prawo do NSK zostaje zawieszone. W takim przypadku nie ma znaczenia wysokość przychodu, ani rodzaj wykonywanej pracy.
Od tej zasady są jednak wyjątki, wprowadzone Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z aktualnym brzmieniem tej ustawy, do dnia 31 sierpnia 2025 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej na stanowisku:
pomocy nauczyciela dla osób niebędących obywatelami polskimi, które podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki i nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,
nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
nauczyciela innego niż wymieniony powyżej, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przebywa w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W opisanych powyżej przypadkach prawo do NSK nie zostanie zawieszone. Świadczenie będzie jednak podlegało ogólnym zasadom zawieszalności, w zależności od kwot uzyskanego w danym roku przychodu.
Anna Sobańska-Waćko
25 listopada 2024, 11:41