ponowne przeliczenie kapitału początkowego przed przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Dzień dobry, jestem nauczycielką pracującą w zawodzie od 1993 r. bez przerw, jedynie przebywałam po urodzeniu dziecka na urlopie macierzyńskim i wychowawczym 1 rok. 21 października 2024 kończę 55 lat i chcę przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Czy powinnam jeszcze przed przejściem na na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego ze względu na korzystniejsze obecnie przeliczanie urlopu wychowawczego oraz okresu studiów 5-letnich (wtedy ,to mogło być 1/3 okresów składkowych – w momencie przeliczania w 1999 mogli mi naliczyć tylko ok.2 lata, a teraz po 31 latach pracy w maksymalnej wysokości, czyli 5 lat). Czy to o czym napisałam jest przeliczane przez ZUS przy obliczaniu wysokości NŚK, czy trzeba złożyć ten wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego wcześniej. Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Zasady obliczania kapitału początkowego zmieniały się z czasem, wraz ze zmianą przepisów. Dlatego przy rozpatrywaniu wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy o emeryturę ZUS sprawdzi, czy w danym przypadku kapitał początkowy wymaga przeliczenia, czy nie. Nie wszystkie jednak nowelizacje dot. obliczenia kapitału początkowego można zastosować przy obliczeniu wysokości nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Chodzi tutaj konkretnie o uwzględnienie
okresów nauki w szkole wyższej w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych – to przeliczenie jest możliwe wyłącznie przy wniosku o emeryturę.
Nie ma potrzeby składania odrębnego wniosku o przeliczenie kapitału początkowego. Jeżeli posiada Pani jakieś dokumenty za okres do 1999r., których nie dołączała Pani do wniosku o kapitał początkowy, to jak najbardziej należy je złożyć teraz, wraz z wnioskiem o NSK. ZUS je przeanalizuje i uwzględni, jeśli będzie taka możliwość.
Anna Sobańska-Waćko
18 października 2024, 08:07