świadczenie kompensacyjne
Jestem osoba duchowną i chciałbym przejść na wcześniejszą emeryturę. Mam w tej chwili potwierdzone 31 lat składek oraz dwuletni czas nieskładkowy związany z zasadniczą służbą wojskową. Staż pracy jako nauczyciel przy tablicy 28 lat a w grudniu skończę 58 lat. Czy jako osoba duchowna mam prawo do takiego świadczenia na zasadach takich jak wszyscy?
I jeszcze jedno pytanie. Gdybym decyzję podjął po zakończeniu tego roku szkolnego to rozumiem, że zgodnie z tabelą będę mógł starać się o świadczenie w dniu moich urodzin w grudniu, kiedy ukończę 59 lat czyli 3 miesiące od rozwiązania umowy 31 sierpnia 2021 roku? Dziękuję za życzliwość i pozdrawiam.
Ogólne uprawnienia do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych zostały określone w ustawie z 22 maja 2009r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Dz. U z 2018r. poz. 128.
Fakt pozostawania osobą duchowną pozostaje bez znaczenia przy ustaleniu uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy byli zatrudnieni w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych tj. w:
publicznych i niepublicznych przedszkolach,
szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży, które wymagają specjalnej organizacji nauki oraz szczególnych metod pracy i wychowania,
ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych,
placówkach, które zapewniają uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.
Nauczyciel, wychowawca otrzyma świadczenie kompensacyjne jeżeli spełni łącznie trzy warunki:
- ukończył odpowiedni wiek, który został określony w ustawie (dla mężczyzn 58 lat jeśli wiek ten osiągną w latach 2019-2020, 59 lat jeśli wiek ten osiągną w latach 2021-2022 ).
- udowodniły staż składkowy i nieskładkowy który wynosi 30 lat w tym co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel (w placówkach wymienionych w ustawie) w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
- rozwiązał stosunek pracy na swój wniosek lub wygasł w okolicznościach wymienionych w ustawie.
Uprawnienia do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych sprawdzimy wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku, wówczas dokonamy oceny całości dokumentów (zaświadczeń i świadectw pracy), które potwierdzą ogólny staż pracy oraz staż pracy w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Wniosek o ustalenie uprawnień może Pan złożyć w każdym czasie, jednak podjęcie wypłaty nastąpi po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa, w tym warunku rozwiązania stosunku pracy.
Jeżeli udowodni Pan, że w dniu ukończenia 58 lat spełnia Pan wymienione powyżej warunki stażowe, to po rozwiązaniu stosunku pracy może Pan wystąpić z wnioskiem o świadczenie. W takim przypadku nie ma konieczności czekania do 59 urodzin.
Wniosek najlepiej złożyć wniosek 30 dni przed:
- dniem, w którym spełni Pan warunki do uzyskania świadczenia,
- dniem, w którym zamierza Pan przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Jeżeli złoży Pan wniosek wcześniej, wydamy decyzję o odmowie prawa do świadczenia. W decyzji wskażemy, których warunków Pan nie spełnił.
Natomiast, jeżeli złoży Pan wniosek później, to prawo do świadczenia kompensacyjnego ustalimy dopiero od miesiąca złożenia wniosku.
Anna Sobańska-Waćko
8 września 2020, 16:31