Wstrzymywanie emerytury
Jestem na emeryturze od 65 roku życia. Emerytura została obliczona na podstawie moich zebranych wysokich składek w ZUS, oraz przekazanego kapitału zgromadzonego w OFE. Cały czas jestem nękany przez ZUS i wstrzymywana jest wypłata mojej należnej emerytury. Za pierwszym razem odwołałem się do Sądu Administracyjnego za pośrednictwem ZUS. Oddział ZUS nie przekazał mojego odwołanie, ale przywrócił wypłatę emerytury. Obecnie ZUS zmniejszył mi emeryturę. Ponownie odwołałem się do Sądu Administracyjnego za pośrednictwem ZUS, ale ZUS nie przekazał mojego odwołania do Sądu Administracyjnego i grozi mi całkowitym wstrzymaniem emerytury. Uprzedziłem te panie w oddziale ZUS, że swoim działaniem popełniają przestępstwo nadużycia stanowiska funkcjonariusza zgodnie z Art.231 § 1 i § 3 Kodeksu Karnego, oraz przestępstwo uporczywego nękania zgodnie z Art. 190a §1. Kodeksu Karnego. Moje pytanie jest następujące czy mam złożyć odpowiedni wniosek do Prokuratury, czy skargę na te urzędniczki do wyższej instancji ZUS. Jeżeli tak, to jaki organ jest nadrzędny nad ZUS.
Jeśli nie zgadza się Pan z decyzją wydaną przez organ rentowy, a decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ma Pan prawo złożyć odwołanie od decyzji do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pouczenie w sprawie odwołania od decyzji znajduje się w każdej decyzji.
Jeżeli natomiast ma Pan zastrzeżenia do sposobu, w jaki prowadzona jest Pana sprawa, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego ma Pan prawo złożyć skargę do dyrektora oddziału ZUS, właściwego wg miejsca Pana zamieszkania. Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca, powinien także zawiadomić Pana o sposobie załatwienia skargi.
Anna Sobańska-Waćko
25 czerwca 2024, 12:51