[Częstochowa, grupa IV] Edukacja włączająca i nowoczesne metody nauczania
- praktyczne rozwiązania w przedszkolach, szkołach i placówkach w zakresie edukacji włączającej,
- przeciwdziałanie dyskryminacji w szkole,
- tworzenie przyjaznego i motywującego środowiska uczenia się,
- strategie edukacyjne uwzględniające zróżnicowane potrzeby uczniów,
- dobrostan społeczny i emocjonalny uczniów,
- wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w edukacji,
- kształtowanie krytycznego myślenia i wspieranie u uczniów odporności na dezinformację,
- profilaktyka wiktymizacji dzieci i młodzieży,
- bezpieczeństwo i higiena cyfrowa,
- rozwijanie kreatywności i innowacyjności uczniów,
- edukacja dla zrównoważonego rozwoju,
- praca metodą projektu i eksperymentu.
- przygotowanie uczestników do wdrożenia strategii edukacyjnych wspierających uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi,
- przygotowanie do działań mających na celu wzmacnianie zdrowia psychicznego oraz ochronę dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem,
- trening wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w celach edukacyjnych,
- przygotowanie do wdrożenia strategii edukacyjnych wspierających uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości i proinnowacyjnych,
- zaprezentowanie metod kształcenia u uczniów umiejętności samodzielnego rozpoznawania dezinformacji i reagowania na fałszywe informacje,
- przygotowanie do działań wspierających uczniów w bezpiecznym i zdrowym korzystaniu z narzędzi cyfrowych.
Brak wolnych miejsc. Proszę o kontakt e-mailowy z koordynatorem.
Spotkania online w dniach 10, 17 i 24 czerwca 2025 r. Pozostałe terminy szkoleń zostaną podane w II połowie 2025 r.
Warunki uczestnictwa
O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prelegentach:
Sebastian Koczy – nauczyciel-konsultant
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierunku Automatyka i Robotyka oraz Studium Pedagogicznego w Ośrodku Badań i Doskonalenia Dydaktyki, a także studiów podyplomowych z Technologii Informacyjnej i Informatyki w Szkole. Ukończył kurs kwalifikacyjny z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Nauczyciel dyplomowany. Egzaminator Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych – ECDL oraz E-Citizen z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Nauczyciel akademicki. Autor publikacji o charakterze naukowo-dydaktycznym. Uczestnik licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, sympozjów i seminariów. Nieustannie poszerza swoją wiedzę w obszarze zainteresowań naukowych specjalizując się w tematyce interdyscyplinarnego zastosowania najnowszych rozwiązań z dziedziny nowych mediów w naukach humanistycznych i społecznych, a także wykorzystania automatyki i robotyki w aspekcie edukacji i kompensacji niepełnosprawności.
Aleksandra Kruszyńska – wicedyrektor ds. doskonalenia nauczycieli
Psychologia – UŚ, Prawa i wolności człowieka; Doradztwo zawodowe; Coaching – efektywne wsparcie nowoczesnego zarządzania w oświacie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen J. Ziętka w Katowicach (studia podyplomowe), organizacja i zarządzanie oświatą (kurs kwalifikacyjny). Trener programu interwencji profilaktycznej wobec ucznia sięgającego po środki psychoaktywne. Nauczyciel dyplomowany.
Szkolenia dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów z tematów: funkcjonowanie w zmianie, bezpieczeństwo w szkole, prawa człowieka, interwencja profilaktyczna, stres w zawodzie nauczyciela.
Katarzyna Wilk – nauczyciel-konsultant
Trenerka i metodyczka zdalnego nauczania, ratowniczka czytelnictwa, turystka rowerowa. Projektuje i prowadzi e-szkolenia dla dorosłych, przede wszystkim w zakresie umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz współpracy ze sztuczną inteligencją. Interesuje się aspektem społecznościowym uczenia się. Oswaja nauczycieli z wolnymi licencjami i otwartymi zasobami edukacyjnymi. Entuzjastka design thinking i zwinnego zarządzania projektami w środowisku edukacyjnym. Członkini zespołu koordynującego program Ratownicy Czytelnictwa oraz wolontariuszka w grupie Polska Czytająca. Uczestniczka sztafety rowerowej Bike Jamboree 2017-2019 Dookoła Świata i 2022-2023 JednoŚladami Andersa.
Szkolenia w obszarach: bezpieczne i etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w edukacji, rozwijanie kompetencji cyfrowego obywatelstwa, higiena cyfrowa, design thinking, metodyka zdalnego nauczania, otwarte zasoby edukacyjne.