Strefa wsparcia wychowawcy
- diagnoza zasobów i potrzeb uczniów, kontrakt klasowy,
- integracja zespołu klasowego jako proces,
- moje miejsce w pomocy psychologiczno pedagogicznej,
- współpraca z rodzicami uczniów szczególnie z uwzględnieniem uczniów z SPE,
- dbanie o własny dobrostan jako podstawa wsparcia młodego człowieka w rozwoju i edukacji,
- współpraca zespole nauczycielskim podstawą wsparcia ucznia i rodzica w procesie edukacyjnym,
- analiza aktualnej sytuacji w szkołach,
- wymiana doświadczeń,
- dzielenie się wiedzą.
- wzmacnianie kompetencji wychowawczych,
- profilaktyka wypalenia zawodowego,
- omówienie konkretnych problemów, sytuacji, których doświadczają uczestnicy warsztatu,
- wypracowanie rozwiązań,
- rozwiązywanie trudności merytorycznych i emocjonalnych związanych z pracą nauczyciela, wychowawcy, specjalisty.
Rekrutacja zakończona.
Szkolenie w ramach kampanii Włączamy się – uczniowie z SPE. Autyzm2.0
7 grudnia 2024 r. w godz. 9:00 – 11:15 i 11 stycznia 2025 r. w godz. 9:00 – 11:15 – spotkania online na platformie ClickMeeting.
Warunki uczestnictwa
O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.
O prowadzących:
Aleksandra Boruta-Król – nauczyciel-konsultant
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza – UŚ, Oligofrenopedagogika (studia podyplomowe) WSNoZ, Wczesne i całożyciowe wspomaganie rozwoju i edukacji uczniów z autyzmem i zespołem Aspergera (studia podyplomowe) WSNoZ, Pedagogika szkolna – diagnoza i terapia pedagogiczna w pracy pedagoga szkolnego (studia podyplomowe) UŚ, Organizacja i zarządzanie oświatą – kurs kwalifikacyjny WOM Rybnik.
Posiada 23 letnie doświadczenie w pracy pedagoga szkolnego, oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w różnych typach szkół. Wspiera nauczycieli i wychowawców w prowadzeniu działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szeroko rozumianej profilaktyki oraz kształcenia specjalnego uczniów w szkole.
Szkolenia w obszarach: pomoc psychologiczno-pedagogiczna, aspekty prawne prowadzenia dokumentacji z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego uczniów (IPET, WOPFU) dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów, wsparcie pedagogów i psychologów w sprawach związanych z ich pracą.
Anna Pawłowska – nauczyciel-konsultant
Psycholog, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka podyplomowych Studiów Doradztwa Zawodowego i Zarządzania Kadrami WSB w Chorzowie, podyplomowych Studiów Zarządzania Oświatą WSB w Dąbrowie Górniczej. Posiada kwalifikacje trenerskie (Szkoła Trenerów Metrum, Katowice). Psycholog-praktyk w zakresie diagnozy psychologicznej (m.in. dysleksja rozwojowa, dyskalkulia rozwojowa, odchylenia i deficyty rozwojowe), opiniowania i orzekania, wspomagania rozwoju dziecka zdolnego, terapii psychologicznej (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, Racjonalna Terapia Zachowania). Doradca zawodowy. Ekspert Edukacji MEN.
Dwudziestoletni staż pracy, z bogatym doświadczeniem w zakresie pomocy psychologicznej i psychoedukacji młodzieży i dorosłych. Od wielu lat prowadzi konsultacje i terapię psychologiczną w modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz szkolenia z obszaru komunikacji, budowania relacji, profilaktyki zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży. W pracy terapeutycznej i konsultacyjnej kieruje się zasadą podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach wskazującą, że to "klient jest ekspertem własnego życia".
Główne obszary pracy: zagadnienia związane z kształtowaniem i rozwijaniem dobrostanu psychicznego młodzieży uczącej się oraz osób dorosłych, w tym szczególnie nauczycieli. W podejmowanych działaniach edukacyjnych i terapeutycznych zwraca szczególną uwagę na kontekst relacyjny oraz zasoby. Edukacja i jej wpływ na dobrostan psychiczny młodych a w przyszłości dorosłych ludzi zajmuje ważne miejsce w podejmowanych przez nią wyzwaniach zawodowych.
Zobacz także:
- Dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe - 34W
- Jak rozwijać umiejętności najmłodszych w zakresie rozwiązywania konfliktów – warsztaty - 5K/W/I
- Jak skutecznie wykorzystać narzędzia i pomoce dydaktyczne rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne w pracy z uczniem ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) - 12K/W/II
- Jak tworzyć przedszkole/szkołę promującą zdrowie? Kurs wprowadzający dla szkół i placówek, które przystępują do projektu - 12D/1/1
- Książki zaangażowane społecznie - 22K/O/W/III
- Mógoki – jak pracować z dziećmi nad wytrwałością - 52D
- Na marginesie – jak przeciwdziałać wykluczeniu i prześladowaniu w klasie i grupie - 1D
- Notowanie graficzne. Szkicnotki w pracy nauczyciela - 121W
- Pokolenie baby boomers, X, Y, Z - perspektywy pokoleniowe na rynku pracy - 39W/III
- Zaciekawić i zaangażować – wykorzystanie pudełka zagadek na lekcji - 13W/2