Autyzm
Autyzm. Codzienność... - podsumowanie 2-letniej kampanii
Opublikowano: 2019-12-19
„Tacy sami, a ściana między nami” cytat zaczerpnięty z piosenki zespołu Lady Pank skłania do myślenia…– czyli… Czy można zrozumieć autyzm? Dwuletnia kampania Autyzm. Codzienność… pokazała szerokiej grupie odbiorców: nauczycielom, uczniom, ich rodzicom i osobom z ich otoczenia, jak wielki wpływ ma nasza wiedza o spektrum autyzmu na lepsze funkcjonowanie osoby ze spektrum autyzmu. Dzieci ze spektrum autyzmu czasami zachowują w sposób odbierany jako dziwny przez otoczenie: machają rękami, obracają się w kółko, zatykają uszy, krzyczą, piszczą… Jeśli wiesz, że takie zachowanie to komunikat – nie oceniasz, nie krytykujesz, zachowujesz spokój. Działania w ramach kampanii: konferencje, seminaria, warsztaty, publikacje dla nauczycieli i komiksy dla uczniów uczą nas „czytać” osobę w spektrum. Dorośli ze spektrum autyzmu proszą, żeby ich „nie naprawiać”, żeby najpierw zobaczyć, zauważyć człowieka, a potem dopiero autyzm. Tak, jak mówi hasło kampanii od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj. To nie koniec kampanii, to dopiero początek. Cel kampanii: uczłowieczenie autyzmu wymaga zmiany świadomości społeczeństwa, a to działalność długofalowa…
Zrozumieć Autyzm
Opublikowano: 2019-12-15
Nietypowa formuła: seminarium panelowe i nieszablonowe miejsce - scena teatralna – to ostatnia propozycja Metisu w ramach kampanii Autyzm Codziennosć… w roku 2019. Zaproszeni goście: samorzecznicy osób ze spektrum autyzmu, wieloletnia nauczycielka dzieci ze spektrum, dyrektor szkoły, mama piętnastolatka ze spektrum i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz pracownik Metisu psycholog, specjalista ds. szkoleń poruszali tematy dotyczące codzienności. W pierwszej części seminarium prowadząca zadawała pytania dotyczące edukacji osób w spektrum, ich funkcjonowania w „szarej”, codziennej rzeczywistości, spojrzenia na autyzm z różnych perspektyw. Druga część – to pytania nauczycieli zgromadzonych na widowni. Jak osoby w spektrum czuły się w szkole, przeżywają meltdowny i shutdowny, jak sobie radzić z dzieckiem na lekcji, jak planować przyszłość osoby w spektrum, żeby była ona szczęśliwa? Na wszystkie pytania uczestnicy seminarium starali się odpowiedzieć. Teatralna sceneria, przyciemnione światła, idealna cisza na sali sprawiły, że wypowiedzi uczestników panelu padały prosto z serca. Uzyskane, wiarygodne informacje znacznie wzbogaciły wiedzę nauczycieli dotyczącą autyzmu, a niecodzienne miejsce spotkania i wspaniała atmosfera uświetniły ostatnie seminarium w 2019 roku. Po spotkaniu nauczyciele wyrazili swoje podziękowania i podziw dla organizatorów zarówno ustnie, jak i w formie ankiet ewaluacyjnych.
Wiedzieć więcej. Spektrum autyzmu
Opublikowano: 2019-12-02
20 listopada 2019 r. odbyła się kolejna konferencja w ramach kampanii Autyzm. Codzienność... Tytuł spotkania „Wiedzieć więcej” zainspirował prowadzących do głębszej analizy treści związanych z autyzmem. Zaproszeni goście poruszali tematy związane z wzorcami zachowań typowych dla autyzmu w zakresie relacji społecznych, płci i diagnozy. Ewa Furgał, samorzeczniczka osób ze spektrum opowiedziała o dziewczynach z autyzmem, o tym, że zaburzenia ze spektrum u dziewcząt, kobiet inaczej przejawiają się niż u chłopców i mężczyzn. Podczas konferencji padły odpowiedzi na pytania: Autyzm i co dalej? Wskazówki skierowane do rodziców na temat co robić po diagnozie, przekazywała dr Maria Piszczek. O tym, jak przygotować dziecko z autyzmem do samodzielności mówiła Aleksandra Kruszyńska. Temat płci i seksualności u osób ze spektrum poruszyła dr Anna Prokopiak. Mówiła o tym w szerokim aspekcie, biorąc pod uwagę wartości, relacje i więzi osób ze spektrum autyzmu. Po konferencji uczestnicy dziękowali prowadzącym za poszerzenie perspektywy patrzenia na autyzm i przybliżenie problemów osób ze spektrum z jednoczesnym wskazaniem, jak dawać im wsparcie w codziennych i niecodziennych sytuacjach.
Porozmawiajmy o Autyzmie
Opublikowano: 2019-11-06
O autyzmie rozmawialiśmy podczas seminarium w Bytomiu. Nowa formuła seminarium, debata, w której wzięli samorzecznicy osób ze spektrum autyzmu: Agnieszka Warszawa i ks.dr. Michał Handzel miała na celu poszerzenie perspektywy patrzenia na autyzm. Agnieszka i Michał mówili o przyjaźni, o radości, o smutku, o... całej feerii emocji w relacjach. Obalali mity. Publiczność zadawała pytania, a oni... odpowiadali. Konkretnie, dosadnie i bez ogródek.
Wsparcie dla osób w spektrum autyzmu
Opublikowano: 2019-10-24
Konferencja pod tym tytułem odbyła się w ramach kampanii Autyzm. Codzienność…, objętej honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego. Kto może udzielić wsparcia? Każdy! Wszyscy różnimy się między sobą, ale żyjemy w jednej rzeczywistości. Nie ma: „my” – bez autyzmu i „wy” – z autyzmem; wszyscy jesteśmy neuroróżnorodni – jak mówi Ewa Furgał, samorzeczniczka osób w spektrum autyzmu, prelegentka na naszej konferencji. Ewa, osoba w spektrum autyzmu, podzieliła się z nami swoim doświadczeniem w zakresie odczuwania rzeczywistości. Prosiła, aby wsparcie nie polegało na „naprawianiu” osób w spektrum, ale dostosowaniu rzeczywistości do nich. Specjaliści zaproszeni na konferencję przedstawili formy wsparcia udzielane w przestrzeni handlowej, odnosząc się do Programu Katowicka dla autyzmu. Angielska aktorka, Kelly Hunter razem z aktorami Flute Theatre pokazała praktyczne ćwiczenia w ramach metody the Hunter Heartbeat Method, które pozwalają dotrzeć do dziecka w spektrum autyzmu. Uczestnicy konferencji mogli poczuć się przez chwilę jak osoba z autyzmem, oglądając w specjalnych okularach film VR Jedno centrum, wiele optyk. Różnorodne formy wsparcia osób w spektrum przedstawione na konferencji miały na celu poszerzyć perspektywę patrzenia na autyzm, pomóc zrozumieć oraz zaakceptować w pełni osoby w spektrum.
Seminarium Autyzm... I co dalej?
Opublikowano: 2019-07-03
Podsumowanie pierwszego roku realizacji kampanii Autyzm. Codzienność..., w ramach seminarium Autyzm... I co dalej? zorganizowanego 28 czerwca 2019 r. w ROM-E Metis w Katowicach, z udziałem zaproszonych gości: przedstawicieli instytucji edukacyjnych, pomocowych, Policji, WUP w Katowicach, ROPS, Urzędu Miasta, szkół, Archidiecezji Katowickiej i dziennikarzy oraz dorosłych osób w spektrum autyzmu.
Autyzm. Codzienność...
Opublikowano: 2018-09-21
Informacja z konferencji inaugurującej kampanię społeczną Autyzm Codzienność... w TV Racibórz.
Tak widzę codzienność
AUTYZM - zobacz, zrozum, zaakceptuj - napisy, wersja migowa
Opublikowano: 2018-09-18
Film edukacyjno-informacyjny. Wersja standardowa: https://youtu.be/ykw785titCI Wersja migowa: https://youtu.be/qkUi_76k5bY
AUTYZM - zobacz, zrozum, zaakceptuj - wersja migowa
Opublikowano: 2018-09-18
Film edukacyjno-informacyjny. Wersja standardowa: https://youtu.be/ykw785titCI Wersja migowa i napisy: https://youtu.be/BAtllLmKJew
AUTYZM - zobacz, zrozum, zaakceptuj
Opublikowano: 2018-09-18
Film edukacyjno-informacyjny. Wersja migowa: https://youtu.be/qkUi_76k5bY Wersja migowa i napisy: https://youtu.be/BAtllLmKJew
Zwiastun kampanii społecznej Autyzm. Codzienność...
Opublikowano: 2018-08-21
Zwiastun kampanii społecznej Autyzm. Codzienność... Ruszamy już 18 września 2018! Szczegóły wkrótce.
Autyzm. Codzienność... Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj
Opublikowano: 2018-06-26
20 czerwca 2018 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach odbyło się spotkanie promujące kampanię społeczno-informacyjną poświęconą budowaniu pozytywnej świadomości społeczeństwa na temat spektrum autyzmu.
Autyzm - rozmowa z Kelly Hunter
Opublikowano: 2018-03-07
Rozmowa z Kelly Hunter, brytyjską aktorką teatralną i filmową, założycielką i dyrektorką artystyczną Flute Theatre w Londynie, autorką metody pracy z dziećmi autystycznymi "The Hunter Heartbeat Method".
Autism - a talk with Kelly Hunter
Opublikowano: 2018-03-02
A talk with Kelly Hunter, a British film, television and stage actress, Founder and Artistic Director of Flute Theatre in London, and author of „The Hunter Heartbeat Method”, a methodology used in work with children on the autism spectrum.
Wywiad z Marysią Gorajską
Opublikowano: 2012-08-15
Marysia Gorajska, piosenkarka country, prywatnie siostra dotkniętego autyzmem Adasia, opowiada o nim w wywiadzie udzielonym Metisowi.