Na co pracodawca zwraca uwagę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne jest jak chodzenie na randki... Starasz się zachować jak najlepiej...próbujesz powiedzieć jak najwięcej ciekawych rzeczy w ograniczonym przedziale czasowym... a to wszystko po to, aby zrobić jak najlepsze wrażenie.
Spotkanie z pracodawcą w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej oparte jest na poniższym schemacie:
Przywitanie kandydata – wstęp do rozmowy
Zanim padną pierwsze słowa, najważniejszy jest sposób, w jaki kandydat nawiąże pierwszy kontakt:
Wejście do pokoju, podanie ręki na powitanie, sposób zajęcia proponowanego mu miejsca, przyjęta pozycja ciała – czyli wszystko, co się określa mianem mowy ciała. Mowa ciała bowiem jest nieodłącznym elementem komunikacji. Co więcej; ocenia się, że jeśli kandydat w pierwszych 5 sekundach zrobi niekorzystne wrażenie, w 90 % przypadków nie zostanie zatrudniony. Jednak jeśli to wrażenie będzie pozytywne, w 75 % przypadków otrzyma ofertę pracy. Niech twoja mowa ciała pokazuje więc, że jesteś pewien swoich kwalifikacji. Nie bój się zdecydowanego uścisku dłoni i spojrzenia rozmówcy w oczy. Pokaż, że wierzysz w siebie.
Pierwsze wrażenie – komunikacja
W jaki sposób kandydat dowiedział się o ofercie pracy? Co wie o przedsiębiorstwie?
Jeśli wyobrazisz sobie, że próbujesz coś sprzedać, o czym nie masz pojęcia, a na dodatek posługujesz się językiem, którego nie zna twój potencjalny słuchacz – zrozumiesz, dlaczego tak wiele osób źle wypada na rozmowach kwalifikacyjnych.
W trakcie rozmowy produktem, który sprzedajesz są: twoje zdolności, umiejętności, kwalifikacje, a także doświadczenie oraz styl pracy i komunikacji z innymi ludźmi. Z tego wynika, że pierwszym krokiem przygotowującym cię do rozmowy kwalifikacyjnej jest rzetelne zebranie informacji o sobie. Nie daj się zaskoczyć nieznajomością faktów z własnego życia: nazw ukończonych szkół, zdobytych tytułów, przykładów działań zawodowych, które przydadzą się na nowym stanowisku pracy.
Druga rzecz, to zdobycie informacji na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz, czyli przygotowanie sobie tej samej płaszczyzny do rozmowy z pracodawcą, znalezienie tzn. wspólnego języka.
Zaprezentowanie szerokiej wiedzy z zakresu działalności firmy spodoba się pracodawcy w takim samym stopniu, jak tobie, że zainteresowali się twoją osobą. Skracasz bowiem pracodawcy cały okres wdrażania pracownika do nowego środowiska, co odzwierciedli się w szybszym podjęciu przez pracownika obowiązków pracy.
Dodatkowym atutem twojej rozmowy będzie otwartość, swoboda, czy potrafisz mówić o sobie sam, czy też trzeba zadawać pytania otwarte, aby nakłonić cię do rozmowy?
Wykształcenie i doświadczenie zawodowe
Po wstępnych rozmowach przychodzi czas na weryfikację informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Co w tym momencie interesuje pracodawcę?
- Jakie masz ukończone szkoły, kursy, szkolenia – zdobyte doświadczenia i umiejętności?
- Gdzie pracowałeś i jakie były twoje obowiązki?
- Jak przebiega twoja kariera zawodowa?
Ważne, abyś potrafił wyciągać wnioski z każdego doświadczenia. Udowadniaj, że nawet niepowodzenia i porażki przyniosły pewne korzyści, niczym nauka na swoich błędach.
Zdolności i pragnienie rozwoju
Każdego pracodawcę interesuje czy jego nowy pracownik będzie dążył do samorozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Dlatego zanim udasz się na spotkanie, zastanów się, jakie kursy doskonalące oferowane przez firmę byłby dla ciebie atrakcyjne i w jakich dziedzinach powinieneś się kształcić, aby zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach pracodawcy. Aby ułatwić sobie wytyczenie swojej ścieżki kariery i niezbędnych do tego kursów i szkoleń doskonalących, możesz prześledzić, jakie kwalifikacje już posiadasz, co jest dla ciebie najważniejsze, czyli jaką masz hierarchię potrzeb oraz czy potrafisz być na tyle samodzielny, aby podołać nowym obowiązkom w pracy, doskonaląc się jednocześnie na kursach.
Profil osobowościowy kandydata
Tematyka poruszana w trakcie rozmowy pozwala pracodawcy wyciągnąć wnioski również odnośnie twojego charakteru. W zależności od stanowiska, na jakie się ubiegasz, twój rozmówca zwróci uwagę czy w podejmowanych działaniach zawodowych, o których opowiadasz, wykazywałeś się inicjatywą, byłeś typem przywódcy czy też doskonale współgrałeś w resztą grupy. Czy swoje obowiązki wykonujesz najlepiej gdy sam koordynujesz przebieg swojego zadania czy też będąc członkiem zespołu pracowników.
Oczekiwania i plany na przyszłość
Na zakończenie rozmowy pracodawca może się skupić na roli twojej osoby w jego przedsiębiorstwie. Przede wszystkim, jakie są twoje oczekiwania? Jaką masz wizję kariery w jego firmie oraz czy uważasz, że nowe miejsce pracy będzie zaspokajało twoje potrzeby zawodowe.
W końcowej fazie rozmowy może też paść pytanie, jakie są twoje oczekiwania finansowe. Wiesz doskonale, ze to ważny moment rozmowy szczególnie dla ciebie. Dlatego niezmiernie istotne jest wcześniejsze przygotowanie: poznanie wysokości pensji na tego typu stanowiskach oraz najlepsze wyjście: uzyskanie informacji o wysokości zarobków na konkretnym stanowisku, o które się ubiegamy. W tym momencie mamy pewność, że żądana przez nas suma pieniędzy nie jest ani wygórowana ani za niska.
Im większą posiadasz wiedzę na temat rozmowy kwalifikacyjnej, tym większe masz szanse na lepszą prezentację w oczach pracodawcy, a co za tym idzie szansę zatrudnienia. Świadomość tego, na to pracodawca zwraca szczególną uwagę zmniejsza bowiem ryzyko zaskoczenia, a wzmacnia poczucie pewności siebie.
Opracowanie: Iwona Ekkert