Profilaktyka i bezpieczeństwo w szkole
Artykuły «
Wydarzenia «
Koordynatorzy «
O konferencji Zjawisko prostytucji: portret realny a portret medialny
Czym naprawdę jest prostytucja i jakie jest miejsce mediów w opisie tej problematyki? Czy polski sposób postrzegania tego zjawiska różni się od francuskiego? Jakie są konteksty prawne prostytucji? Jak przeciwdziałać temu zjawisku?
Na te i inne pytania poszukiwano odpowiedzi podczas konferencji Zjawisko prostytucji: portret realny a portret medialny, która odbyła się w dniach 25 – 27 listopada 2009 r. we Wrocławiu.
Konferencja była inicjatywą trzech podmiotów:
- francuskiego stowarzyszenie Amicale du Nid, które od ponad 120 lat działa na rzecz wyprowadzania ludzi z prostytucji,
- Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, której pracownikiem jest inicjator konferencji dr hab. Jacek Kurzępa, oraz
- Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Od 4 lat stowarzyszenie Amicale du Nid współpracuje z wrocławskim stowarzyszeniem pożytku publicznego "Misja Dworcowa" im. ks. Jana Schneidera, realizując kolejne projekty. Tym razem skoncentrowano się na reintegracji społecznej i zawodowej osób prostytuujących się. Dotychczasowa wymiana doświadczeń i porównawcze badania polsko-francuskie dały wystarczający powód ku temu, aby zacząć się tymi doświadczeniami dzielić w szerszym gronie osób, które są zainteresowane tematyką prostytucji.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, mający styczność ze zjawiskiem prostytucji: politycy, pracownicy społeczni, służb prewencji i resocjalizacji, wychowawcy, policjanci, socjologowie, psychologowie, prawnicy oraz dziennikarze. Podczas swoich wystąpień próbowali opisać zjawisko prostytucji, przywołać stan badań na ten temat, typologię i symptomatologię zjawiska; próbowali opracować profil osób, które się prostytuują oraz opisać miejsca ich szczególnej aktywności.
Konferencyjna wymiana doświadczeń i spostrzeżeń miała na celu podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dotrzeć do świadomości publicznej z tematem prostytucji, oraz jak zjednoczyć siły lokalne, krajowe i międzynarodowe w celu podjęcia działań w zakresie zwalczania i przeciwdziałania prostytucji oraz obniżania jej szkodliwości.
Przez trzy dni, w gronie specjalistów z Polski i Francji analizowano zjawisko prostytucji w jego rozmaitych wymiarach. Omówiono głównie zagadnienia realnego oraz medialnego wydźwięku tego zjawiska, a także konieczność profesjonalizacji działań tych osób, które w różnym charakterze pracują z osobami z obszaru problemowego (jako pracownicy socjalni ulicy, terapeuci, pracownicy edukacyjni, osoby pierwszego kontaktu medycznego). Spotkanie zostało wzbogacone zajęciami warsztatowymi, które pomogły znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące miejsca prostytucji w sferze środowiskowej, medycznej, socjoekonomicznej oraz prawnej. Poprowadzili je specjaliści z Polski i Francji.
Tematyka prostytucji z natury rzeczy przyciąga media. Dlatego ważnym punktem programu była debata dziennikarsko-społeczna na temat odpowiedzialności dziennikarzy za sposób, w jaki ją prezentują swoim odbiorcom. Refleksja, jakiej dokonano uzmysłowiła, jak cienka jest granica między informowaniem a promowaniem określonych zachowań, postaw, w tym także tych, które budzą społeczne kontrowersje. Ponadto w debacie o miejscu prostytucji w przekazie medialnym skoncentrowano się na naszym (jako osób zajmujących się udzielaniem wsparcia) prawem do "sprzedawania określonych przypadków".
Konferencja okazała się interesującym wydarzeniem. Stała się rzadką okazją do spotkania z ludźmi o wielkim dorobku w tak niszowej działalności, jaką jest praca socjalna nad- i z osobami prostytuującymi się.
Magdalena Wieczorek, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach
Źródło: www.swps.pl/index.php/wroclaw-konferencja-prostytucja.html