O placówce - wersja migowa
Kim jesteśmy?
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis" w Katowicach jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli. Działa w oparciu o oświatowe i samorządowe akty prawne na terenie całego Województwa Śląskiego. Posiada akredytację Śląskiego Kuratora Oświaty.
Specyfika oferty naszego ośrodka polega na tym, że najpierw sprawdzamy potrzeby nauczycieli i środowisk wychowawczych i na tej podstawie całościowo doskonalimy ważne umiejętności: jak uczyć, jak wychowywać, jak pomagać innym.
Co robimy jako placówka doskonalenia nauczycieli?
Naszą misją jest doskonalenie kadry oświatowej województwa śląskiego głównie w tych trzech obszarach. Ponadto zajmujemy się rozwojem osobistym, ekspresją twórczą, pomocą psychologiczno-pedagogiczną i logopedyczną oraz technologią informacyjną. Tę działalność możemy prowadzić dzięki wykorzystaniu przyznanych nam od Państwa finansów oraz dochodów własnych w sposób efektywny i oszczędny.
Misja i motto ośrodka
Nie tylko szkolimy i podnosimy kwalifikacje nauczycieli, ale również pomagamy poszerzać działania pedagogiczne szkół i placówek o prowadzone przez ROM-E "Metis" programy edukacyjne o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Dzięki temu mamy możliwość przygotowania nauczyciela do lepszej pracy z uczniem.
Naszą misję dobrze oddają słowa:
Uczymy, jak się uczyć.
Ciebie. Twój Zespół. Twoją Szkołę.
Od lat robimy to samo.
Codziennie inaczej.
Profesjonalnie.
Cele realizowane przez kadrę nauczycieli-konsultantów
Do realizacji misji wykorzystujemy umiejętności i wiedzę naszych nauczycieli-konsultantów z zakresu wychowania, psychologii, pedagogiki, logopedii, andragogiki, doradztwa zawodowego, nowoczesnych metod i środków nauczania.
Cele naszej instytucji są realizowane poprzez organizowane międzynarodowe, krajowe i wojewódzkie konferencje, seminaria, kursy kwalifikacyjne, grupy warsztatowo-szkoleniowe, konsultacje, a także opracowywane programy i materiały dydaktyczne.
Struktura ośrodka
W ośrodku funkcjonują 3 pracownie.
Pierwsza to Pracownia Doskonalenia i Doradztwa zajmująca się:
- organizacją i zarządzaniem szkołą/placówką,
- warsztatem pracy nauczyciela wychowawcy,
- programami i projektami edukacyjnymi.
Druga to Pracownia Wychowania, której konsultanci specjalizują się w tematach:
- wychowanie dziecka w kontekście zmian cywilizacyjnych,
- wspieranie rozwoju dziecka na różnych etapach edukacyjnych,
- aktywizowanie społeczne i zawodowe uczniów.
Trzecia to Pracownia Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej zapewniająca:
- pomoc psychologiczno-pedagogiczną,
- systemowe wsparcie w kryzysie,
- wzmacnianie zdrowia psychicznego nauczycieli i pracowników oświaty.
Co wyróżnia naszą ofertę?
Wszystkimi tymi działaniami zajmuje się dział szkoleń
- Rekrutujący uczestników
- Wydający zaświadczenia
- Organizujący szkolenia stacjonarne i wyjazdowe
- Przygotowuje umowy
Wykorzystujemy doświadczenia ekspertów polskich jak i zagranicznych do promowania nowatorskich rozwiązań w oświacie, w pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
Bazę ośrodka stanowią dwa budynki, w których dysponujemy 2 salami szkoleniowymi z pomocami takimi jak multimedia. W skrócie:
- Szkolimy w terenie, blisko klienta.
- Organizujemy konferencje metodyczne na terenie gmin i powiatów.
- Dostosowujemy programy do potrzeb klienta – "kroimy na miarę".
- Szkolimy w wakacje i ferie zimowe.
- System Informacji Pedagogicznej – dzielimy się wiedzą.
- Stale podnosimy swoje umiejętności.
- Jesteśmy otwarci na współpracę i wymianę doświadczeń.
Zapraszamy do korzystania z oferty ośrodka!
Godziny pracy i kontakt
Ośrodek czynny jest codziennie w godzinach od 7:00 – 19:00. Zapraszamy do kontaktu z ośrodkiem za pomocą poczty elektronicznej
Osoba, która chce skorzystać z pomocy tłumacza PJM zobowiązana jest zgłosić taka potrzebę w formie pisemnej i ustalić dogodny termin kontaktu. W tym celu zapraszamy do kontaktu e-mailowego z koordynatorem do spraw dostępności, Beatą Cielecką, mail:
Autorem tłumaczenia na język migowy (PJM) jest Andrzej Lemirowski, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, wykładowca-tłumacz języka migowego.