Football makes history
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 11 czerwca 2024
Seminarium dla nauczycieli i spotkanie z twórcami projektu.
11 czerwca 2024r. (wtorek)
godz. 10.00-13.00
Stacjonarnie: ROM-E Metis w Katowicach (ul. Drozdów 17 i 21)
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym seminarium łączącym historię (ale również wiedzę o społeczeństwie, edukację obywatelską i HiT) z piłką nożną.
Seminarium bazuje na wypracowanych materiałach w ramach międzynarodowego projektu Erasmus „Football makes history”.
Seminarium ma na celu zapoznanie uczestników z założeniami projektu, przedstawienie scenariuszy lekcji ŕ historiana.eu oraz ćwiczeń wykorzystania piłki nożnej w nauczaniu historii oraz prezentacja platformy footballmakeshistory.eu i możliwości jej użycia w edukacji.
Seminarium będzie prowadzone w języku polskim i angielskim (będzie obecna anglistka)
Warunki uczestnictwa
Udział w szkoleniu jest nieodpłatny.
Szkolenie zakończone.
O projekcie:
Football makes history – projekt niekonwencjonalny, bardzo nietypowy, proponujący młodzieży poznanie historii regionu przez pryzmat biografii piłkarzy, historii klubów, które stanowią część dziedzictwa kulturalnego i sportowego Górnego Śląska. Udział w tym projekcie dał możliwość odkrywania nierzadko zawiłych losów zawodników, trenerów w kontekście wydarzeń historycznych.
Projekt ten otworzył młodzież na nowe wyzwania, pozwolił znacznie poszerzyć horyzonty myślowe, a przede wszystkim wzmocnić kompetencje językowe oraz wpłynął na organizację pracy własnej. Młodzież miała bardzo dużo swobody w doborze materiału, miała zaszczyt spotykać się i rozmawiać z bardzo ciekawymi ludźmi. Uczestnicy projektu doskonalili umiejętność pracy z materiałami źródłowymi. Zapoznali się z tajnikami tworzenia własnego filmu, prowadzenia wywiadów i gromadzenia materiałów. Poprzez wyjazdy do Frankfurtu oraz Strasbourga uczestniczyli w wyjątkowych konferencjach naukowych i sami mieli zaszczyt być na nich prelegentami.
Dwudziestu uczniów przez dwa lata odkrywało historie lokalnych piłkarzy we współpracy z pięcioma klubami: KS „Rozwój", GKS Katowice, Ruchem Chorzów, Górnikiem Zabrze oraz Polonią Bytom. Efektem ich pracy jest dwadzieścia artykułów sukcesywnie publikowanych w języku angielskim na stronie projektu footballmakeshistory.eu a trzy najlepsze historie zostały zrealizowane w postaci 5-minutowych filmów z udziałem Jana Cieślika – syna Gerarda Cieślika, Grzegorza Joszko – historyka Ruchu Chorzów i Magdaleny Pelc - siostry Zbigniewa Wilka, zamordowanego podczas pacyfikacji Kopalni „Wujek".
Zagraniczni partnerzy projektu:
Erasmus Universiteit Rotterdam – Holandia, Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten – Holandia, EUROCLIO, the European Association of History Educators (EUROCLIO) – Holandia, Fare Network Stiching – Holandia, Eintracht Frankfurt Museum – Niemcy, Stefano di Pietro Creative Production – Holandia
Prowadzący:
Anna Skiendziel – absolwentka historii o specjalności nauczycielskiej i studiów podyplomowych z wiedzy o społeczeństwie z integracją europejską. Uczy historii, hit, wos i edukacji regionalnej w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach. W szkole koordynuje również międzynarodowy projekt "Football makes history" prowadzony w ramach Erasmus. Uczestniczy w innych międzynarodowych projektach m.in. "Confronting Memories", tworząc materiały edukacyjne i filmowe wraz z nauczycielami i nauczycielkami z Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii oraz Rosji.
W ramach projektu "Korki.tv" dla telewizji Metro tworzyła lekcje wychowawcze. W roku 2019 została nominowana do nagrody im. Ireny Sendlerowej a w 2021 znalazła się w finale konkursu BohaterON.
Andreas Holtberget jest kierownikiem projektu i specjalistą ds. komunikacji w EuroClio, gdzie pracuje od czerwca 2019. Koordynuje działania informacyjne EuroClio, jednocześnie przyczyniając się do realizacji projektów EuroClio, w tym Football Makes History. Ma kilkuletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami i uczeniu dorosłych. Wcześniej pracował w the United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) i the Graduate Institute of International and Development Studies in Geneva.
Jonathan Even-Zohar (Reinwardt Academy w
Amsterdamie) jest badaczem w grupie badawczej ds. dziedzictwa
kulturowego i wykładowcą dziedzictwa piłki nożnej. Z
wykształcenia jest historykiem z szerokim spojrzeniem na
historię i edukację w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz
sposoby, w jakie społeczeństwo obywatelskie i podmioty
polityczne społeczeństwo obywatelskie i podmioty polityczne
wykorzystują przeszłość do promowania zarówno demokratycznych,
jak i niedemokratycznych wartości. Jako były dyrektor
wykonawczy EUROCLIO – Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli
Historii, miał okazję współpracować z tysiącami nauczycieli
historii na całym kontynencie i poza nim, aby inicjować na
całym kontynencie i poza nim, prowadzić i realizować wysokiej
jakości projekty współpracy, finansowane przez Unię Europejską,
a także przez prywatne fundacje.
Jest wolontariuszem i redaktorem naczelnym publicznej kampanii
edukacyjnej o nazwie Football Makes History.
Frauke König i Matthias Thoma są częścią działu pedagogicznego Muzeum Eintracht Frankfurt, mają wykształcenie pedagogiczne i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Szeroki zakres różnych warsztatów i wakacji edukacyjnych dla szkół i studentów jest ważną częścią programu muzeum. Na przykład dyskryminacja, migracja i antysemityzm są tematami warsztatów. Muzeum Eintrachtu Frankfurt jest jednym z partnerów partnerem obecnego projektu "Football makes history".
Prof. Gijsbert Oonk – reprezentuje Wydział Historii Erasmus School of History Culture and Communication. Jest to prężny i zorientowany międzynarodowo wydział badawczy w dziedzinie migracji, obywatelstwa i tożsamości. Został ona ustanowiony w 2018 r. przez Komisję Europejską jako inicjatywa promująca nauczanie, badania i refleksję w dziedzinie studiów nad integracją europejską w instytucjach szkolnictwa wyższego. Katedra ta promuje nauczanie i badania w dziedzinie historii globalnej, studiów europejskich i tożsamości narodowej. W ramach tej funkcji Oonk był doradcą akademickim Academic Advisor EUROCLIO (Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii).
Pamela Lubowa (Fare Network), jest kierownikiem ds. finansów i administracji i jest odpowiedzialna za strategiczne zarządzanie finansami i dotacjami organizacji, a także zapewnienie, że wszystkie ustawowe funkcje księgowe i sprawozdawcze są spełnione. Jest również odpowiedzialna za administrację i pomaga dyrektorowi wykonawczemu w rozwoju operacyjnym organizacji. Była zaangażowana w nadzorowanie finansów i administracji 18 projektów UE od 2016 roku.
Stefano di Pietro – urodzony we Włoszech reżyser filmowy, tworzy filmy dokumentalne na tematy społeczne, takie jak rasizm, integracja społeczna i edukacja, wyprodukowane między innymi przez Dom Anny Frank, Civil Society Forum, Borussię Dortmund. Jego pierwszy krótkometrażowy film fabularny "Accepted" został wyprodukowany w latach 2018-2019 i zdobył kilka nagród na całym świecie w latach 2020-2021, w tym na festiwalu filmów niezależnych w Berlinie w 2021 roku. W swoim pierwszym pełnometrażowym filmie dokumentalnym "War on education" przeprowadził wywiady z obecnym ministrem edukacji Ukrainy Oksenem Lisovym i wieloma innymi naukowcami na temat edukacji i kulturowego pochodzenia obecnego konfliktu na Ukrainie. "War on education" jest dystrybuowana na całym świecie przez Off The Fence i zostanie wydana 24 lutego 2024 roku.