Włączamy się - uczniowie z SPE. Autyzm 2.0
Każde dziecko, każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, ma swoje szczególne potrzeby. Dzięki temu, że się od siebie różnimy, rozwijamy odmienne pasje i jesteśmy dobrzy w różnych rzeczach, możemy się uzupełniać. Warto podążać za swoimi zainteresowaniami i wspierać to, w czym jesteśmy dobrzy. To pozwala nam odczuwać radość z tego, co robimy.
Aktualnie żyjemy w czasach trudnych - pandemia, związana z nią izolacja, wojna – mają wpływ na wszystkich dorosłych i dzieci. Z raportu badań prowadzonych przez IBE wynika, że co trzeci uczeń jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną, jest uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Kim jest dziecko z SPE? To dziecko o szczególnych uzdolnieniach, to dziecko z trudnościami edukacyjnymi, trudnościami w relacjach, nieradzące sobie z emocjami, to dziecko z niepełnosprawnością, czy dziecko z rodziny migracyjnej, ale nie tylko. Ten młody człowiek potrzebuje zrozumienia, pomocy i wsparcia, aby mógł osiągnąć sukces edukacyjno-wychowawczy. W tym miejscu pojawia się rola dla nas dorosłych: nauczycieli, wychowawców, opiekunów, rodziców. Musimy tak wspierać dziecko, aby w dorosłym życiu poradziło sobie w sytuacjach trudnych, było samodzielne. Istotne w rozwoju dziecka są spójne, działania na linii rodzice – szkoła – uczeń.
Kampania, którą zainaugurowaliśmy konferencjami dotyczącymi "Funkcjonowania ucznia z SPE w rodzinie i szkole" była początkiem działań z zakresu wsparcia nauczycieli, wychowawców i specjalistów w pracy z dziećmi i młodzieżą ze zróżnicowanymi potrzebami.
W ramach kampanii będziemy organizować seminaria, warsztaty – online i stacjonarnie nie tylko w Katowicach, ale również w różnych miastach subregionu województwa śląskiego. Szkolenia będziemy opierać o realne potrzeby uczestników, będziemy dostarczać wiedzę i rozwijać umiejętności mające praktyczne zastosowanie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
AKTUALNOŚCI
Elementem kampanii będzie również tworzenie i rozpowszechnianie materiałów, które będą służyć jako pomoc merytoryczna w pracy dziećmi i młodzieżą.
MATERIAŁY
Będziemy rozpowszechniać przykłady dobrych praktyk zapraszając Państwa do instytucji i szkół.
Edukacja uczniów z SPE a świat cyfrowy
Edukacja specjalna osób niepełnosprawnych
Doskonalenie zawodowe nauczycieli w aspekcie uczniów z SPE
Problemy edukacji uczniów z SPE wobec nowych technologii informacyjnych
PRZYKŁADY DOBRYCH PRAKTYK
O każdym wydarzeniu informować będziemy za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz na fanpage kampanii: fb.com/KampaniaSPE
Zapraszamy!
Koordynatorzy:
Aleksandra Boruta-Król
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 138
e-mail:
Sebastian Koczy
tel.: 32 209 53 12 lub 14 wew. 137
e-mail: