Zapobiegać czy leczyć. Praca z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami depresyjnymi
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 30 września 2022
Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji Zapobiegać czy leczyć. Praca z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami depresyjnymi.
Konferencja jest adresowana do dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Dane europejskie wskazują na znaczne rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych, co pociąga za sobą narastające koszty społeczne i gospodarcze. W 2004 roku 27 proc. dorosłych mieszkańców Europy dotkniętych zostało zaburzeniami zdrowia psychicznego. Najczęściej występujące problemy to zaburzenia lękowe i depresje.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich pięciu lat liczba dzieci i młodzieży, które są leczone z powodu zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju wzrosła o ponad 100 procent. W 2017 roku takich osób było 12 tysięcy, w 2021 już 25 tysięcy.
Statystyki policyjne są wstrząsające. W zeszłym roku 97 dzieci popełniło samobójstwo – pięcioro miało mniej niż 12 lat, a 92 miały od 13 do 18 lat. Kilka lat wcześniej prawie 600 dzieci i młodzieży próbowało odebrać sobie życie. Najgorsze statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci w powojennej historii Polski skłaniają do smutnych refleksji. Wiele z tych ofiar cierpiało na depresję. Pomoc nie przyszła na czas.
Według prognoz do 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi
3 – 4% wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.
Izolacja związana z pandemią, brak kontaktów rówieśniczych, normalnej aktywności fizycznej a potem kryzys związany z wybuchem wojny na Ukrainie, przyczynił się do wzrostu poczucia bezsilności i niepewności wśród uczniów i zwiększył ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych w tej grupie wiekowej.
Podkreślenia wymaga fakt, iż ujawniające się u młodzieży zaburzenia depresyjne mogą znacząco wpływać na jakość życia młodego człowieka, a nieleczone mogą pozostać i dać o sobie znać w sytuacjach kryzysowych w życiu dorosłym. Wzorce te mogą w przyszłości utrudniać sięgnięcie po fachową pomoc a w ostateczności prowadzić nawet do prób samobójczych.
Ze względu na problematykę, o której dzisiaj mówimy, zaprosiliśmy Państwa do tego miejsca, które rozumie problemy dzieci i młodzieży ale nie oferuje tylko diagnozy, oferuje dużo więcej – realną pomoc. Ośrodek i szkoła łączą różne oddziaływania: edukację, wsparcie, profilaktykę i leczenie. Tylko systemowe działanie jest skuteczne gdy pomagamy młodzieży. Zapraszamy Pastwa do zapoznania się z ich ofertą.
Termin: 30 września 2022 r.
Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, ul. Mikołowska 208, Orzesze
Organizatorzy:
Zespół Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach
Program konferencji:
10:00 – 10:15 | Uroczyste otwarcie konferencji |
10:15 – 11:00 | Oblicza depresji w grupie pacjentów dziecięco-młodzieżowych dr Kinga Maśnica – psychiatra dzieci i młodzieży w Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży |
11:00 – 11:45 | Jak tworzyć szkołę przyjazną dziecku choremu Iwona Szmajduch-Pyzik – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu |
11.45-12.15 | Przerwa |
12.15-13.00 | Jak wspierać dziecko z zaburzeniami depresyjnymi w środowisku szkolnym i rodzinnym Mirosława Bochner, Beata Birnbach – nauczyciele konsultanci Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach |
13:00 – 13:15 | Zakończenie konferencji |
Warunki uczestnictwa
Udział w konferencji / seminarium jest nieodpłatny.
Szkolenie zakończone.
W przypadku dokonania rejestracji online system rejestracji online automatycznie prześle Pani/Panu potwierdzenie otrzymania zgłoszenia pod adres e-mail podany w wypełnionym formularzu zgłoszeniowym. Jest to równoznaczne z zakwalifikowaniem Pani/Pana do udziału w konferencji.
Kontakt z organizatorami:
Beata Birnbach
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 153
e-mail: