Więzi - więzy #2 - opis warsztatów
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 21 września 2007
Więzi – więzy #2. Edukacja i profilaktyka | ![]() |
VIII konferencja | O konferencji | Termin i miejsce | Program konferencji Część seminaryjno-warsztatowa – 21 września 2007 r. (piątek)
Warsztaty superwizyjne: Pomoc w typowych problemach seksualnych młodzieży Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis
Po drodze – nie po drodze. Dziecko w systemie rodzinnym i w systemie szkolnym Wielość wpływów i zależności, które opisują funkcjonowanie rodziny upoważnia do tego, aby traktować rodzinę jako system wzajemnych oddziaływań. W związku z tym, w praktyce życia szkolnego, zdarza się nierzadko, że prośba adresowana do rodzica ucznia przez psychologa, pedagoga, wychowawcę o podjęcie określonych działań na rzecz dziecka, jest nieskuteczna. Nie ma bowiem prostej zależności – prośba, która, z perspektywy nauczyciela, oczywisty sposób sprzyja rozwojowi dziecka, z perspektywy systemu rodzinnego dziecka może być spostrzegana inaczej. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis
Porozmawiajmy o seksie Porozmawiajmy o seksie - czyli jak rozmawiać z dziećmi na tematy związane z płodnością, seksem, antykoncepcją, inicjacją, parafiliami, chorobami przenoszonymi droga płciową. Będziemy pracować nad poszerzeniem naszego słownika i nad kreatywnym odpowiadaniem na nawet najtrudniejsze pytania. Będziemy odgrywać scenki z życia i dzielić się własnymi doświadczeniami. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Praktyczne zajęcia superwizyjne w ujęciu psychodynamicznym Uczestnicy zajęć (szczególnie klinicyści) będą mogli omówić swoje różnorodne problemy kliniczne w pracy z pacjentami i przyjrzeć się zjawiskom przeniesienia, przeciwprzeniesienia, oporu, acting-out itp. Praca superwizyjna będzie prowadzona w nurcie psychodynamicznym. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Dorastam – wiem, rozumiem, akceptuję!!! - Rozumieć dorastające dziecko. Trening umiejętności wychowawczych stosowanych wobec dorastającej młodzieży W różnych częściach świata dorośli obawiają się, że wychowanie seksualne prowadzi do wczesnego podejmowania życia seksualnego lub do niepożądanych zachowań seksualnych. To nieprawda!!! Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła trzy ważne skutki wychowania seksualnego w odniesieniu do osób dorastających: późniejsza inicjacja seksualna, szersze stosowanie środków antykoncepcyjnych, mniejsza podatność na ryzykowne zachowania seksualne. Potrzeba stałej współpracy między dorosłymi i nastolatkami oraz miedzy samymi nastolatkami powinna być nieustannie podkreślana i wdrażana w praktyce. My - dorośli – nie powinniśmy wymagać odpowiedzialności od młodych ludzi, zanim nie przekażemy im odpowiednich wiadomości. Prezentowany warsztat ma pomóc odpowiedzieć na pytania – Jak rozmawiać o seksualności z młodym człowiekiem, jakie treści przekazać oraz w jakiej formie. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Warsztaty nr 6 (brak wolnych miejsc) TOKSYCZNI LUDZIE → TOKSYCZNY ZWIĄZEK → TOKSYCZNI RODZICE → TOKSYCZNE DZIECIŃSTWO → TOKSYCZNI LUDZIE → potrafisz przerwać to błędne koło? Autor warsztatów zaprasza Państwa do wspólnej zabawy w udany związek, o który ponoć trudniej, niż o wygraną na loterii. W opinii wielu jest to klucz do szczęśliwego życia, rodzicielstwa i dzieciństwa. Scenariusz spotkania przewiduje elementy analizy transakcyjnej, dotyczącej scenariusza życiowego własnego i potencjalnego partnera oraz komunikowania się w związku. Możecie się Państwo również spodziewać zabawy w afirmację asertywności i seksualności, czyli ćwiczeń na temat kobiecości, męskości, stereotypów dotyczących roli płci w związku i atrakcyjności seksualnej. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Jak ma być ta połówka jabłka? – czyli rzecz o doborze partnera Powodzenie związku określa odpowiedni wybór partnera, prawidłowa postawa wobec płci własnej i odmiennej, dojrzała miłość, wzajemna akceptacja i zrozumienie jak również spełnienie określonych przez partnerów celów związku. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Nie przestawaj mnie kochać – czyli problem relacji między matkami a dorastającymi córkami Zapraszam na warsztaty dotyczące relacji miedzy matkami a dorastającymi córkami. Obecnie, aby przygotować córki do życia, potrzebujemy czegoś więcej, niż tylko wzorców przekazywanych nam przez nasze matki. Potrzebujemy nowych sposobów wychowania córek. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Trudności komunikacyjne w obszarze edukacji seksualnej: młodzież – dorośli Seksualność człowieka to dla wielu rodziców temat tabu. Rozmawianie o seksie z własnymi dziećmi nierzadko nastręcza rodzicom niemałe trudności. Dorośli często obawiają się, że edukacja seksualna i szczere rozmowy o seksualności mogą przyczynić się do podejmowania przedwczesnej inicjacji seksualnej przez ich dzieci. Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest wręcz przeciwnie. Profesjonalna i fachowa edukacja seksualna wpływa na opóźnienie decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego i przyczynia się do zmniejszenia ryzykownych zachowań w kontekście HIV/AIDS. Obniżający się wiek inicjacji seksualnej, ciąże nastolatek, wzrost zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową w grupie osób w wieku 15 - 24 lat to szczególnie ważne wyzwania dla edukacji seksualnej. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Trudna młodzież – Trudni rodzice. Praca z rodzicami młodzieży sprawiającej kłopoty wychowawcze Trudna młodzież to: wagary, kłopoty z promocją do następnej klasy, rozbite lekcje, przemoc, używki, trudne do prowadzenia klasy, ciągłe najczęściej nieskuteczne interwencje. Gdy takie zjawiska mają miejsce myślimy o rodzinie. O tym, że jest w niej nie dobrze dość szybko dowiadujemy się od młodzieży a także od samych rodziców. Dla zmiany nie wiele z tej wiedzy wynika. Skażona potocznością, brakiem rozumienia, służy raczej uzasadnieniu istniejących kłopotów niż poradzeniu sobie z nimi. Gdy wszystko jest dobrze rodzice chętnie współpracują ze szkołą. Jeśli pojawiają się kłopoty z młodzieżą kontakt i współpraca z rodzicami także jest trudna. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Dlaczego ja? Dlaczego on? Z perspektywy własnych doświadczeń pracy z młodzieżą szkół ponadpodstawowych oraz ze studentami w Polsce, krajach europejskich i muzułmańskich, prowadzący ocenia skuteczne techniki mające na celu zmiany postaw w zakresie percepcji ryzyka zakażenia HIV i stygmatyzacji ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Modele skutecznego radzenia sobie w sporze z dzieckiem Cel warsztatów: wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą, nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Dojrzewamy przez całe życie Warsztaty poświęcone fazom rozwojowym przed fazą dojrzewania. Tematyka: Jak pozytywnie wpływać na emocje dziecka związane z płcią, jak odpowiadać na trudne pytania przedszkolaka lub ucznia klas I-III? Warsztaty opierają się na idei, że dziecko jest istotą seksualną od samego początku życia i znacznie wcześniej niż przed pokwitaniem, możemy je wspierać w rozwoju oraz przygotowywać do gwałtownych zmian w fazie dojrzewania. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
Metody warsztatowe w pracy z rodzicami Podłoże partnerstwa rodziny, szkoły i środowiska, powinno stać się gruntem dla rozwoju oryginalnych form współdziałania. Kluczem do zapowiadanej tu idealnej sytuacji jest wzajemne poszanowanie praw i poczucie odpowiedzialności za edukację. Kształcenie nauczycieli w celu przygotowania ich do realizacji nakreślonych wyżej zadań wydaje się niezbędne. W ramach warsztatów propagowane będzie – na podstawie konkretnych scenariuszy- budowanie partnerskich relacji w stosunkach nauczyciel – rodzic, uwrażliwienie rodziców na bezpieczeństwo dzieci, upowszechnienie dobrych i ciekawych praktyk związanych z kontaktami rodziców ze szkołą, np. z wywiadówkami szkolnymi. Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" |