"Rodzice też potrafią" - podszepnik dla artystów dużych i małych - część III
Iwona Bogatko
nauczyciel-konsultant
e-mail:
Propozycja 1 (dla rodzin w trakcie prac remontowych...) RYSOWANIE PASTELAMI NA PAPIERZE ŚCIERNYM
Materiały, przybory: papier ścierny – najlepiej drobnoziarnisty, pastele olejne, nożyczki, klej Magic.
Arkusz papieru ściernego przycinamy, wyrównujemy lub nadajemy mu dowolny kształt. Ścinki tego papieru też mogą nam się przydać. Nie wyrzucamy ich. W przypadku papieru w formie pasów zachęcam do tworzenia historyjki – kadr po kadrze, scena po scenie.
Nasze pomysły przelewamy na papier ścierny rysując pastelami. Staramy się mocno przyciskać w trakcie rysowania- wtedy kolor będzie intensywny. "Kolorujemy" tak, by spod rysunku nie wyzierał papier. Jedynym mankamentem tej zabawy jest to, że pasteli szybko nam ubywa, do czego przyczynia się chropowate podłoże. Cóż, sztuka wymaga poświęceń...
Tematyka może być oczywiście różna, ale skoro za oknem mamy piękną wiosnę, wykorzystajmy to. Bohaterami naszej kompozycji mogą być ptaki, kwiaty, drzewa.
W naszej pracy niektóre elementy mogą się nawarstwiać. Co to znaczy? Jeśli stworzymy piękne, kolorowe ptaszysko, to w tle mogą się pojawić kolorowe dekoracyjne elementy. Stworzymy je sięgając po ścinki, które zostały nam po przycinaniu arkusza. Można je zakolorować i przykleić. Zapraszam do wspólnej zabawy – w trakcie remontu nic nie może się przecież zmarnować ;)
Propozycja 2 - (dla lubiących się brudzić...) ROZMYTE, ALE CIEKAWE OBRAZY
Materiały, przybory: farby plakatowe, pędzel, nożyczki, klej, blok techniczny – kolorowy, kawałek płytki pleksi (może też być szybka wyciągnięta z ramki na zdjęcia lub niepotrzebna płytka CD), kilka kartek kredowego – śliskiego papieru (ścienne kalendarze są drukowane właśnie na takim).
Papier kredowy, przycinamy na kształt prostokątów o formacie np. 10x16 cm. Wymyślony, prosty motyw (np. drzewo) malujemy na szybce. Pilnujemy, aby konsystencja farby nie była zbyt rzadka. Działamy dość szybko, żeby nasz malunek nie wysechł. Nakładamy na gotowe dzieło przyciętą kartkę i odbijamy, jednocześnie lekko przesuwając. Odrywamy. Otrzymaliśmy rozmyty obraz drzewa w pięknie wymieszanych kolorach, których użyliśmy do malowania. Odkładamy do wyschnięcia.
Szybkę myjemy i nanosimy na nią kolejny malunek. Tym razem może to być motyl – prosty w formie. Powtarzamy te same czynności i znów odkładamy do wyschnięcia. Odbitek z różnymi, wymyślonymi motywami możemy zrobić kilka.
Po wyschnięciu wszystkich wycinamy odbite, rozmazane kształty drzew, motyli... Układamy wycięte elementy w ciekawy sposób na kartce i przyklejamy.
Takiego efektu malarskiego nie powstydziłby się żaden artysta!
Dobrej zabawy
Iwona Bogatko