Parę słów o propozycjach szkoleniowych w roku szkolnym 2013/2014
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 30 czerwca 2014
Podczas przeglądania propozycji szkoleń przesłanych przez prowadzących, parę istotnych wniosków wysuwa się na plan pierwszy.
W odpowiedzi na Państwa sugestie kontynuujemy cykle szkoleniowe prowadzone w latach ubiegłych przez Aleksandrę Pilarek (w tym roku prowadząca proponuje cykl Zajęcia psychoprofilaktyczne w szkole) oraz dr Agnieszkę Leszcz-Krysiak (kontynuacja cyklu Ruch rzeźbi umysł: cz. III).
Od kilku lat pozostajemy pod wrażeniem prof. Kena Robinsona i jego wykładów dotyczących innowacyjności i kreatywności w edukacji. I to właśnie kreatywność jest moim zdaniem motywem przewodnim wielu tegorocznych propozycji szkoleniowych.
I właśnie dlatego zwracam Państwa uwagę na cykl zajęć Arteterapia sztuka komunikowania się, prowadzony przez prof. Wiesława Karolaka – naszego mistrza i mentora. Jego mądrość i prostota udziela się uczestnikom zajęć, a dodatkowo zapewniam Państwa, że do udziału w tym cyklu nie są potrzebne tzw. zdolności plastyczne.
Kolejną propozycję z obszaru arteterapii przygotowała dla Państwa Joanna Król (cykl Terapia sztuką – sztuka terapii).
Przygotowaniu interesujących akademii i przedstawień szkolnych poświęcone będą warsztaty prowadzone przez Beatę Chren – aktorkę i lalkarkę.
Jak zwykle przepełnione kreatywnością są nasze tegoroczne propozycje dla nauczycieli przedszkoli. Zaprosiliśmy do współpracy Gabrielę Wawrzynek (cykl Przedszkolakowy rok w kolorach) oraz Grażynę Rybę (cykl Twórczy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym) – obie prowadzące są znane uczestnikom z zajęć prowadzonych w ostatnich trzech latach. Nową propozycją – z pogranicza teatru i sztuk plastycznych, będą warsztaty prowadzone przez Barbarę Spierzak (cykl Inspiracje teatralne).
Ponadto nowością jest cykl adresowany do nauczycieli przedszkoli pt. Jak uczyć dzieci logicznego myślenia i podstaw myślenia matematycznego? Mam nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem z Państwa strony.
Uruchamiamy drugą edycję dwuletniego cyklu Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży albo... niezbędnik nauczyciela prowadzonego przez Wiesława Sokoluka. Gorąco Państwa zachęcam do udziału – zwłaszcza wychowawców klas, pedagogów i psychologów szkolnych.
Powtarzamy po raz kolejny cykl Interwencja kryzysowa w pigułce. A po dwuletniej przerwie wznawiamy cykl Zmieniając punkt widzenia. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach w szkole. Oba wydają się nam niezwykle użyteczne w Państwa codziennej praktyce.
Kontynuować będziemy współpracę z Leszkiem Wacławczykiem – cykl Dziecko/uczeń ze specyficznymi trudnościami w rozwoju i nauce oraz Anną Dzięgiel – cykl Jak przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu w klasie/szkole? i Jolantą Leśniak – cykl Prawo w oświacie.
Motywowanie uczniów do nauki jest tematem trzech propozycji: motyWOWanie – prowadzonych przez Sonię Gogullę, Nauczanie to wyzwanie – czyli jak skutecznie uczyć i rozwijać potencjał uczniów – prowadzonych przez Magdalenę Lipiak oraz cyklu Jak zachęcić (nie zniechęcić) uczniów do nauki, którego autorką jest Grażyna Skirmuntt – adresowanego do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Dyrektorów szkół i placówek zapraszamy do udziału w seminarium Przygotowanie szkoły/placówki do ewaluacji zewnętrznej. Wykorzystanie wyników ewaluacji zewnętrznej – prowadzonym przez ewaluatorkę Joannę Horzelę oraz Bożenę Bucką – Dyrektora Ośrodka. Wiele razy byliśmy przez Państwa zapraszani jako partnerzy szkoły / placówki do udziału w ewaluacji zewnętrznej. Wiemy ile stresu i zdrowia(!!!) kosztuje dyrektora i całą RP przygotowanie i udział placówki w ewaluacji zewnętrznej. Stąd właśnie ta propozycja.
Jeżeli już mowa o procedurach ewaluacyjnych, to szkoły planujące ubieganie się o Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie zapraszamy do udziału w seminarium przygotowującym. Podczas czterech spotkań przeprowadzimy Państwa przez całą procedurę autoewaluacji oraz pomożemy napisać wniosek o przyznanie Krajowego Certyfikatu.
Po raz pierwszy do współpracy zaprosiliśmy Małgorzatę Spendel – cykl Dziecko/uczeń ze specyficznymi trudnościami w rozwoju i nauce. Liczymy na Państwa udział także w tym cyklu.
Indywidualna rejestracja uczestników – w tym wybór cyklu szkoleniowego wraz z terminami spotkań – będzie możliwa tylko w systemie online na stronie internetowej projektu www.metis.pl/zdrowie/ w sekcji Aktualności.
Rejestracja online rozpocznie się dnia 10 września 2013 r. (wtorek) od godz. 9:00.
W tym terminie na stronie internetowej projektu www.metis.pl/zdrowie/ będzie dostępny szczegółowy harmonogram szkoleń zaplanowanych na rok szkolny 2013/2014, w którym znajdą Państwo opisy poszczególnych cykli szkoleniowych oraz terminy spotkań – z podziałem na ofertę dla nauczycieli przedszkoli oraz dla nauczycieli szkół i placówek.
Sugerujemy Państwu zapoznanie się z tymi opisami i terminami oraz wybór cyklu szkoleniowego dla siebie przed rozpoczęciem rejestracji.
Wybór należy i zależy od Państwa. Do zobaczenia na zajęciach.