
Europejski Rok Edukacji Obywatelskiej
EREO 2005 «
Podsumowanie EREO «
EREO w szkołach - ankiety «
EREO w szkołach - wydarzenia «
Przydatne linki «
Wydarzenia - Gimnazjum nr 3 im. W. Korfantego w Siemianowicach Śląskich
EREO – "Wybory bezpośrednie do władz samorządu szkolnego"
W ramach EREO, w roku szkolnym 2005/2006, w naszej szkole – Gimnazjum nr 3 im. W. Korfantego w Siemianowicach Śląskich, przeprowadziliśmy wybory do władz samorządu szkolnego. Po raz pierwszy były to wybory bezpośrednie. W poprzednich latach samorząd wyłaniany był w sposób pośredni, na zebraniu trójek klasowych.
Głównymi celami naszej akcji było:
- uczenie stosowania procedur demokratycznych w życiu szkoły
- kształtowanie umiejętności i postaw obywatelskich uczniów oraz ich wiedzy na temat demokracji, promowanie wzorców obywatelskiego działania
- promowanie takich wartości demokratycznych jak: wolność, pluralizm, aktywność obywatelska
- edukacja w dziedzinie poszanowania prawa
- budowanie w młodych ludziach postawy zaangażowania
- wspieranie działalności samorządu uczniowskiego
Przeprowadzenie akcji wymagało zmiany Regulaminu Samorządu Szkolnego (punkty dotyczące wyboru władz samorządu) oraz dużego zaangażowania uczniów i nauczycieli. Podjęto szereg działań, takich jak:
- przeprowadzenie lekcji na temat podstawowych zasad demokracji jako ustroju oraz procedur demokratycznych, dotyczacych wyborów – nauczyciele
- opracowanie ordynacji wyborczej – uczniowie, nauczyciele
- poinformowanie uczniów o zasadach zawartych w ordynacji wyborczej – przewodniczący poszczególnych klas
- zorganizowanie, przeprowadzenie kampanii wyborczej – uczniowie
- przygotowanie kart do głosowania, urny wyborczej i lokalu wyborczego – uczniowie, nauczyciele
- czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów – uczniowie, nauczyciele
- opracowanie wyników – uczniowie, nauczyciele
- ogłoszenie wyników w formie plakatu informacyjnego – uczniowie
- przedstawienie uczniów, którzy wygrali wybory – Dyrekcja Szkoły podczas apelu szkolnego
Akcja "Wybory bezpośrednie do władz samorządu szkolnego" została przeprowadzona w drugiej połowie października, a jej finał nastąpił 28 października. Po zamknięciu lokalu wyborczego komisja wyborcza, pracując szybko i sprawnie wyłoniła skład władz samorządu szkolnego, który został oficjalnie ogłoszony 4 listopada.
Podsumowując akcję, uważamy ją za udaną i wartą kontynuacji. Wielu uczniów i nauczycieli wykazało się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Zasady dotyczące wyborów, zawarte w ordynacji wyborczej (dołączamy jej tekst jako załącznik) okazały się zrozumiałe, o czym świadczy fakt, że nie oddano ani jednego nieważnego głosu. Jednocześnie uważamy, że jeszcze dużo pracy przed nami; pracy poświęconej przede wszystkim przekonaniu uczniów, zwłaszcza tych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, że warto brać udział w wyborach, że każdy głos się liczy.
Organizatorkami akcji były: mgr Marzena Cichoń – Chiszcz i mgr Beata Faszyńska – Adamczak- nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie społeczeństwie Gimnazjum nr 3 im W. Korfantego w Siemianowicach Śląskich
ORDYNACJA WYBORCZA DO WŁADZ SAMORZĄDU SZKOLNEGO
- Wybory do władz samorządu szkolnego są demokratyczne, czyli: powszechne, równe, tajne, bezpośrednie.
- Datę zgłaszania kandydatów oraz datę wyborów wyznacza Dyrektor Gimnazjum nr 3.
- Prawo wybierania władz samorządu szkolnego ma każdy uczeń Gimnazjum nr 3 im. W. Korfantego w Siemianowicach Śląskich, zwanego dalej Gimnazjum nr 3.
- Do władz samorządu szkolnego może być wybrany uczeń, który otrzymał poparcie swojego zespołu klasowego, tj. został wybrany przez swój zespół klasowy.
- Uczeń wybrany przez zespół klasowy nazywany jest kandydatem. Każdy zespół klasowy może zgłosić tylko jednego kandydata.
- Kandydata do władz samorządu szkolnego zgłasza pisemnie w wyznaczonym terminie, tj. do 21 października 2005r. jeden z członków sztabu wyborczego kandydata do jednego z nauczycieli historii/wos-u.
- Kampania wyborcza trwa w roku szkolnym 2005/2006 od 24 października do 27 października 2005r., ustaje w dniu wyborów.
- W czasie kampanii wyborczej obowiązują zasady fair play – nie wolno ośmieszać i krytykować kontrkandydatów, niszczyć plakatów oraz innych elementów kampanii wyborczej przygotowanych przez poszczególne sztaby wyborcze.
- W skład komisji wyborczej nie mogą wchodzić kandydaci do władz samorządu szkolnego oraz członkowie sztabów wyborczych poszczególnych kandydatów.
- Komisja wyborcza składa się z czterech osób – przewodniczącego i trzech członków. Skład komisji wyborczej zostaje ustalony na zebraniu trójek klasowych poprzez losowanie. Cztery wylosowane osoby wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji wyborczej. Losuje się też 2 "rezerwowych" członków komisji wyborczej.
- Komisja wyborcza pracuje w dniu wyborów, tj. 28 października 2005r. w miejscu, zwanym lokalem wyborczym, wyznaczonym przez dyrektora Gimnazjum nr 3.
- Komisja wyborcza głosuje na takich samych prawach jak pozostali uczniowie.
- Wyniki wyborów zostaną ogłoszone do dnia 4 listopada 2005r. w formie dużego plakatu informacyjnego umieszczonego w widocznym dla wszystkich pracowników szkoły miejscu. Uczniowie, którzy wejdą w skład władz samorządu szkolnego zostaną przedstawieni przez Dyrekcję Gimnazjum nr 3 na najbliższym apelu szkolnym.
- Uczniowie, zwani dalej wyborcami, mogą głosować w czasie wszystkich przerw od godziny 8.45 do godziny 14.40. O godzinie 14.40 lokal wyborczy zostanie zamknięty, a komisja wyborcza przystąpi do opracowania wyników wyborów.
- Wyborcy muszą okazać członkom komisji wyborczej legitymację szkolną.
- Każdy wyborca może głosować tylko jeden raz, komisja wyborcza może mu wydać tylko jedną kartę do głosowania.
- Wyborca potwierdza otrzymanie karty do głosowania, składając podpis przy swoim nazwisku na liście wyborczej.
- Wyborca otrzymuje kartkę, na której umieszczone będą nazwiska wszystkich zgłoszonych w odpowiednim czasie kandydatów. Wyborca głosuje poprzez umieszczenie oznaczenia w kratce przy nazwisku kandydata. Wyborca może postawić od 1 do 4 oznaczeń przy nazwiskach kandydatów do władz samorządu szkolnego. Jeżeli na karcie do głosowania będzie więcej niż 4 oznaczenia lub kartka będzie bez jakichkolwiek oznaczeń – głos uznaje się za nieważny.
- Przewodniczącym samorządu zostanie uczeń, który otrzyma największą liczbę głosów, a jego zastępcą uczeń, który otrzyma drugą co do ilości liczbę głosów. Uczniowie, którzy otrzymali trzecią i czwartą w kolejności liczbę głosów sami zadecydują o przydziale pozostałych funkcji, tj. sekretarza i skarbnika.
- Tryb odwołania władz samorządu reguluje Regulamin samorządu szkolnego.