Co nowego w roku szkolnym 2011/2012?
Informacja archiwalna
Zarchiwizowano 29 maja 2012
Informujemy Państwa, że jesteśmy organizatorami wizyty studyjnej pt. health+school=well-being realizowanej w ramach unijnego programu Edukacja i kultura – Uczenie się przez całe życie.
W dniach 23 - 27 kwietnia 2012 r. będziemy gościć grupę przedstawicieli kadry zarządzającej oświatą, reprezentujących wybrane kraje członkowskie Unii Europejskiej, zajmujących się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Program wizyty zakłada m in. prezentację tzw. dobrych praktyk w zakresie kształtowania postaw prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Odbywa się to poprzez spotkania w wybranych przedszkolach, szkołach i placówkach. Językiem roboczym wizyty będzie język angielski.
Jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółowego programu tego przedsięwzięcia. Pozwolimy sobie na indywidualny kontakt z przedszkolami, szkołami i placówkami, które chcemy zaprosić do aktywnego uczestnictwa w tym projekcie.
Razem z Wydziałem Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego będziemy organizować kolejne edycje konferencji z cyklu Dziecko chore w szkole. Planujemy m.in. powtórzenie konferencji Dziecko z depresją w szkole oraz następne dotyczące m.in. prawidłowości rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży realizowane we współpracy z prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą – Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie seksuologii, Dziekanem Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zostaliśmy jako jedno z trzech województw (śląskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie) zaproszeni do pilotażu projektu HEPS.
Podstawowym powodem do rozpoczęcia projektu HEPS (Healthy Eating and Physical Activity in Schools) jest zwiększająca się gwałtownie częstość występowania nadwagi oraz otyłości u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że nadwagę ma co czwarte dziecko w Europie. Podstawą zapobiegania temu poważnemu problemowi zdrowotnemu i społecznemu oraz leczenia osób z nadwagą jest zmiana sposobu żywienia i zwiększenie aktywności fizycznej.
W zapobieganiu nadwadze i otyłości oraz wspieraniu dzieci i młodzieży z nadwagą w jej redukowaniu bardzo ważną rolę mają do spełnienia szkoły. Szkoła jest miejscem, w którym można w bardzo różnorodny sposób wpływać na kształtowanie właściwych zachowań zdrowotnych uczniów (w tym w zakresie żywienia i aktywności fizycznej) oraz umożliwić ich praktykowanie w codziennym życiu. Szkoła może też zachęcać rodziców do zmiany własnych zachowań zdrowotnych i swoich dzieci.
HEPS to międzynarodowy projekt, który był realizowany i finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Zdrowia Publicznego w latach 2009-2011. Jest on ściśle powiązany z siecią Szkoły dla Zdrowia w Europie (SHE – Schools for Health in Europe). Do sieci SHE należą 43 kraje. Podstawą projektu HEPS jest koncepcja i strategia tworzenia szkoły promującej zdrowie oraz kilkunastoletnie doświadczenia wielu krajów w tym zakresie. Istotą projektu jest całościowe podejście do zdrowia w szkole, budowanie polityki szkoły w zakresie promocji zdrowia z naciskiem na zdrowe żywienie i aktywność fizyczną. Oczekuje się też, że szkoły promujące zdrowie w krajach Unii Europejskiej, jako pierwsze, podejmą tworzenie i wdrażanie takiej polityki, z wykorzystaniem pakietu materiałów opracowanych w projekcie HEPS.
Do wzięcia udziału w pilotażu zostały zaproszone cztery placówki:
- Przedszkole Miejskie Nr 29 w Sosnowcu
- Szkoła Podstawowa Nr 47 w Częstochowie
- Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Gustawa Morcinka w Mysłowicach.
- Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej
Kontynuujemy współpracę z Unilever Foodsolutions – Unilever Polska Sp. z. o. o. w ramach projektu Smacznie (za)jadam. Stołówka (przed)szkolna alternatywnie adresowanego do intendentek i osób odpowiedzialnych za organizację żywienia w szkołach i placówkach. Szczegóły już wkrótce na stronie internetowej Ośrodka.
Rozpoczynamy współpracę z Wydziałem Zamiejscowym w Katowicach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Niebawem zaprosimy Państwa do udziału w cyklu seminaryjno-warsztatowym dotyczącym podstaw zdrowego odżywiania oraz psychodietetyki, które poprowadzi dr n. hum. Anna Brytek-Matera.
Anna Brytek-Matera ukończyła psychologię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka stypendium START dla młodych uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium rządu francuskiego Cotutelle. Jest autorką i redaktorką wielu książek, w tym: Ciało w dobie współczesności, Wizerunek ciała w anoreksji i bulimii psychicznej (z A. Rybicką-Klimczyk) oraz Obraz ciała – obraz siebie. Interesuje się problematyką zaburzeń odżywiania i otyłości. Prowadzi polsko-francuskie badania nad rolą i znaczeniem obrazu ciała u dziewcząt i młodych kobiet z jadłowstrętem i bulimią psychiczną. Uczestniczy w projekcie dotyczącym obrazu ciała w aspekcie zdrowia i choroby. Publikuje m.in. w Charakterach.
Jesteśmy w trakcie ustalana terminu spotkania autorskiego z Katarzyną Bosacką – dziennikarką prasową i telewizyjną, współautorką książki Czy wiesz, co jesz (razem z prof. Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską), prowadzącą w TVN Style program konsumencki Wiem, co jem.
Więcej nowości znajdziecie Państwo wkrótce na stronie internetowej projektu www.metis.pl/zdrowie/